Aktualności

fot. Pro Anima
13.07.2022

Akcja „Nie tylko Konopnicka” promuje polskie pisarki

Promocji czytelnictwa i twórczości polskich pisarek ma służyć akcja „Nie tylko Konopnicka”, którą rozpoczęła białostocka fundacja Pro Anima we współpracy z Książnicą Podlaską. Zaowocuje ona artykułami tematycznymi oraz promocją festiwali literackich w całym kraju. Akcja nawiązuje do faktu, że rok 2022 został ustanowiony przez Sejm rokiem Marii Konopnickiej.

Prezes Fundacji Pro Anima Mariusz Perkowski powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Książnicy Podlaskiej, że głównym celem fundacji jest upowszechnianie i promocja kultury, w tym literatury, także czytelnictwa.

„W związku z upamiętnieniem Konopnickiej, chcieliśmy również wypromować inne polskie pisarki, w jakiś sposób symbolicznie nawiązując do tej drogi, którą Maria Konopnicka przeszła sama borykając się z przeciwnościami losu” – mówił Perkowski.

Na razie nie podano konkretnych nazwisk pisarek, którym będą poświęcane publikowane na portalu Pro Animy artykuły i teksty. Przewidziano także zebranie i publikację informacji o zaplanowanych i mających się odbyć w Polsce wydarzeniach literackich, festiwalach literatury, imprezach promujących czytelnictwo. Zorganizowane mają być także konkursy promujące pisarki. Perkowski wyjaśnił, że ma powstać katalog autorek z informacjami o nich, a na portalu będą zamieszczane recenzje książek, artykuły o pisarkach.

Realizatorzy akcji nie będą organizować własnych imprez literackich. Zamiast tego postanowili promować informacje o istniejących wydarzeniach.

„Kultura inicjowana przez kobiety zawsze była bliska działaniom i portalu (Pro Anima)i fundacji. Zawsze dostrzegaliśmy ich walory” – mówił o pomyśle akcji jeden z jej pomysłodawców Szymon Martysz. Dodał, że w ocenie realizatorów akcji, twórczość pisarek jest „często niedoceniana”, umniejsza się jej rolę. Podał, że np. 80 proc. autorów z zestawień najpopularniejszych książek w ostatnich latach w Polsce to mężczyźni – dlatego uznano, że warto promować kobiety i ich twórczość.

Dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz powiedziała, że założenia akcji „Nie tylko Konopnicka” wpisują się w działalność Książnicy, dla której promocja czytelnictwa jest podstawową misją.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków na promocję czytelnictwa.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna