Otwarcie zmodernizowanej biblioteki w Drezdenku
W budynku przedwojennej kawiarni powstała nowoczesna biblioteka. Zabytkowa kamienica zamieniła się nie tylko w miejsce wypożyczania książek, uwypuklona została także historia tego miejsca; umieszczono m.in. tapety z przedwojennymi zdjęciami wnętrz na ścianach, zawieszono rysunek Romana Picińskiego przedstawiającego kamienicę sprzed lat, a także zainstalowano ladę biblioteczną wzorowaną na ladzie kawiarnianej.
Dzięki przebudowie powstały strefy dla dzieci, młodzieży i seniorów, a także strefa multimedialno-komputerowa i strefa relaksu. Balkon zaś posłuży za letnią czytelnię.
Biblioteka Tischnera jest najstarszą instytucją kultury w gminie Drezdenko i jedną z największych bibliotek w województwie lubuskim. Poza siedzibą główną posiada pięć bibliotek filialnych w sołectwach: Drawiny, Gościm, Niegosław, Rąpin i Trzebicz oraz punkty biblioteczne.
Przedsięwzięcie wsparto kwotą bez mała 1,5 mln zł w ramach programu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”.
Podczas uroczystości Instytut Książki reprezentowały Anna Kurtek i Renata Giętka.
***
Priorytet „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” jest częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. W latach 2021–2025 dzięki niemu udało się zmienić na lepsze – wybudować, zmodernizować, przebudować – aż 111 bibliotek w całym kraju.
Tylko w minionym roku mieszkańcy 35 gmin mogli cieszyć się z nowych przestrzeni bibliotecznych. Zeszłoroczne działania wsparto kwotą bez mała 18 mln zł.







