Niezwykli

05.05.2005 Taras Prochaśko
tytuł: Niezwykli
autor: Taras Prochaśko
wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne
seria: Inna Europa, inna literatura
przełożyła: Renata Rusnak

Niezwykli to mistrzowsko opisana, zanurzona w klimacie i kulturze huculskiej, dziwna historia pewnej dziwnej rodziny. Rzeczywistość miesza się z fikcją w sposób naturalny i wiarygodny; w książce pojawiają się nawet autentyczne nazwiska kilku znanych ukraińskich malarzy i pisarzy, żyjących w tamtych okolicach na początku XX w. Prochaśko znakomicie zna świat huculski i w fascynujący sposób oprowadza po nim czytelnika. O wartości powieści stanowi również świetny, rozpoznawalny po pierwszym niemal zdaniu styl Prochaśki – krótkie, zwarte i mocne zdania, będące często sentencjami. Dzięki temu opis jego mrocznego, mitycznego – a jednocześnie, paradoksalnie, rzeczywistego – świata staje się tak przekonujący. "Główną zasługą autora jest stworzenie doskonałego obrazu karpackiej kosmogonii."
Ihor Bondar-Tereszczenko "`Niezwykli` to oszałamiający popis imaginacji. Taras Prochaśko wymyślił nową geografię, historię, fizykę, chemię, botanikę, psychologię, estetykę – wymyślił od nowa skończony, gotowy świat".
Andrzej Stasiuk Taras Prochaśko (1968) - dziennikarz i pisarz, z wykształcenia botanik. Swój talent udowodnił pierwszą książką - zbiorem opowiadań "Inne dni Anny". "Twórczość Tarasa Prochaśki, młodego pisarza ze Stanisławowa (Iwano-Frankiwska), jednego z czołowych reprezentantów słynnego "fenomenu stanisławowskiego", należy do najbardziej interesujących zjawisk ukraińskiej literatury, powstałej w ciągu ostatniego dziesięciolecia" - pisze Jurij Andruchowycz i dodaje, że twórczość Prochaśki skupia na sobie zainteresowanie nie tylko krytyków, dziennikarzy i badaczy literatury, ale także "wielkiej ilości tzw. `wykształconych czytelników`, smakoszy innowacji, poszukiwaczy i miłośników innego".