Polska poezja za granicą. Prezentacje

13.11.2017
#
  • fot. źródło: IK, Instytut Polski w Pradze

Listopad obfituje w liczne spotkania autorskie polskich poetów za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Belgii, w Czechach.

Poeta Tadeusz Dąbrowski w listopadzie rozpoczął cykl spotkań autorskich w Stanach Zjednoczonych promujących jego najnowszy tomik poetycki w języku angielskim – POSTS, który przetłumaczyła Antonia Lloyd-Jones, a posłowie napisał Joshua Weiner. Spotkania z czytelnikami Dąbrowski zapoczątkował 6 listopada w Nowym Jorku, odbywają się one w klubach, bibliotekach oraz na uniwerstytach na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Ostatnie spotkanie w cyklu będzie miało miejsce 20 listopada na Columbia University w Nowym Jorku.

W ubiegłym tygodniu poeta Krzysztof Siwczyk był gościem 7. edycji festiwalu TRANSPOESIE 2017, który odbył się w Instytucie Balassiego w Brukseli. Wraz z innymi sześcioma poetami z różnych krajów prezentował swoją twórczość w języku ojczystym. Tłumaczenia na język angielski, niemiecki oraz francuski wyświetlano na ekranie.

Poetka i tłumaczka z języka czeskiego, Zofia Bałdyga, przeczyta swoje najnowsze wiersze podczas 19. edycji praskiego festiwalu Dzień poezji (12-26 listopada). Wieczór poetycki odbędzie się 21 listopada, o godzinie 19.30 w księgarni Fra w Pradze (ul. Šafaříkova 15). Bałdydze towarzyszyła będzie ukraińska poetka Maria Iljašenko.