Ogólnopolski zjazd koordynatorów i szkolenia moderatorów DKK

09.11.2017
#
  • plakat DKK

Już dziś w Warszawie w Centrum Konferencyjnym NIMBUS rozpoczyna się ogólnopolski zjazd koordynatorów DKK połączony ze szkoleniem dla moderatorów. Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Książki, który prowadzi program DKK od ponad 10 lat we współpracy z bibliotekami wojewódzkimi.

Dyskusyjne Kluby Książki to projekt stworzony i wspierany przez Instytut Książki, promujący czytelnictwo. Oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie przeczytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Obecnie działa 1591 klubów, z czego 542 to kluby dla dzieci i młodzieży, a 1049 dla dorosłych. W gminach wiejskich działa 486 klubów, w miejsko-wiejskich 403, a w miastach 702. W ich spotkaniach uczestniczy 16 000 czytelników. Tylko przez osiem pierwszych miesięcy tego roku kluby spotkały się 9 106 razy, z czego w 851 spotkaniach wzięli udział zaproszeni autorzy. W bieżącym roku Instytut Książki rozdysponował na funkcjonowanie klubów (zakup książek, organizację spotkań autorskich, promocję klubów, organizację warsztatów i wykładów) kwotę 1 800 000 zł.

Instytut Książki podejmuje inicjatywy, które mają na celu popularyzację idei Dyskusyjnych Klubów Książki. Jednym z działań jest szkolenie dla moderatorów DKK, którego pomysł narodził się w ubiegłym roku. Celem szkolenia jest zwiększenie wiedzy moderatorów o literaturze oraz nabycie przez nich nowych umiejętności związanych z prowadzeniem klubów.  

O tym, jak potrzebna to inicjatywa, świadczy liczba zgłoszeń, która znacznie przewyższyła zaplanowany limit miejsc. Organizatorzy starali się przygotować jak najbardziej atrakcyjny i zróżnicowany program, który obejmuje spotkania ze specjalistami z zakresu literaturoznawstwa, krytyki literackiej, specjalistami ds. promocji czytelnictwa czy terapeutami.

Pierwszego dnia szkolenia moderatorzy wysłuchają wykładu inauguracyjnego pt. Oblicza współczesnej literatury polskiej w migawkach, który wygłosi prof. Maciej Urbanowski z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie odbędą się panele, które będą dotyczyły: literatury dziecięcej w  kontekście biblioterapii; gatunków literackich, które rzadko pojawiają się na spotkaniach DKK oraz ambitnej literatury popularnej.
Moderatorzy wezmą również udział w dyskusji na temat funkcjonowania klubów książki w Niemczech i  Wielkiej Brytanii, a to wszystko dzięki zagranicznym gościom – Karen Hellewell z brytyjskiej Federacji Dziecięcych Klubów Książki oraz Josefine Mohrhard z niemieckiej Fundacji Stiftung Lesen, która zajmuje się m.in. promocją czytelnictwa w Niemczech poprzez kluby książki.

Uczestnicy szkolenia obejrzą także film dokumentalny o DKK, który został zrealizowany przez TVP 3 Kraków. Pierwszy dzień szkolenia zakończy wydarzenie łączące literaturę z muzyką, czyli koncert zespołu Dobre Ludzie.

W piątek 10 listopada uczestnicy wysłuchają wykładu poświęconego arcydziełom literatury polskiej XX wieku, który wygłosi prof. Marzena Woźniak-Łabieniec z Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie wezmą udział w warsztatach dotyczących współczesnego życia literackiego, a także nieszablonowych metod pracy z  dorosłymi i młodymi uczestnikami spotkań DKK. Po panelach warsztatowych odbędzie się dyskusja pt. Ścieżki rozwoju klubów książki w Polsce, w której udział wezmą: dr Magdalena Ślusarka, Jerzy Woźniakiewicz oraz dr Łukasz Michalski.


----------------------------------------------------------------------------------------------
Instytut Książki - narodowa instytucja kultury, powołana w 2004 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której zadaniem jest promocja polskiej literatury na świecie oraz popularyzacja książek i  czytelnictwa w Polsce.

Dyskusyjny Klub Książki – projekt promujący czytelnictwo, adresowany do osób, które lubią czytać, rozmawiać i dzielić się wrażeniami z lektury, a także chcą zaznajomić się z nowościami wydawniczymi. Klubowiczem może zostać każdy sympatyk i czytelnik biblioteki niezależnie od wieku czy rodzaju zainteresowań. Nie trzeba być znawcą literatury, a spotkania DKK mają być także okazją do twórczego spędzenia czasu. Więcej informacji na stronie: www.instytutksiazki.pl.