Nabór książek do Nagrody Literackiej im. Kazaneckiego

03.11.2017
#
  • materiały organizatora

Książki pisarzy, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu, tu się urodzili, ich książki wydano w tym mieście - można zgłaszać do końca roku do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego za 2017 rok.

Nagroda prezydenta Białegostoku zostanie przyznana po raz 27. Patron nagrody - Wiesław Kazanecki (1939-1989), poeta, prozaik i publicysta, urodził się w Białymstoku i był związany z tym miastem.

Nagroda im. Kazaneckiego przyznawana jest twórcom, którzy - jak informuje Urząd Miejski w Białymstoku - "są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu, tu się urodzili lub zamieszkują, ich twórczość wykazuje związki z miastem i regionem lub twórcom, których książki wydano w Białymstoku".

"Nagroda imienia Wiesława Kazaneckiego stała się rozpoznawalna w kraju. Promuje nasze miasto, przypomina postać patrona i jego wspaniałą twórczość" – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Wyraził też nadzieję, że podobnie jak w poprzednich latach zgłoszonych zostanie wiele ciekawych pozycji literackich.

Do nagrody można zgłaszać książki wszystkich gatunków literackich, które zostały wydane w 2017 roku. Z udziału wyłączone są antologie, opracowania i publikacje naukowe. Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać mieszkańcy Białegostoku, instytucje kultury, stowarzyszenia, redakcje czy jednostki oświatowe. Zgłoszenia należy kierować na adres białostockiego magistratu.

Nagroda Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. Wśród laureatów są m.in. Krzysztof Gedroyć, Piotr Nesterowicz, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Aneta Prymaka-Oniszk, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Krystyna Konecka, czy Anna Sołbut.

Patron nagrody Wiesław Kazanecki (1939-1989) urodził się i swoje życie związał z Białymstokiem; debiutował w 1959 roku. Pierwszy zbiór wierszy pt. "Kamień na kamieniu" ukazał się w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik "Portret z nagonką". Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były "świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny". Pośmiertnie ukazały się m.in. jego "Poezje wybrane", "List na srebrne wesele", "Wiersze ostatnie".

W 2009 roku w Białymstoku obchodzono Rok Wiesława Kazaneckiego. Przypadały wtedy dwie okrągłe rocznice, związane z patronem nagrody: 70. urodzin i 20. śmierci. (PAP)