Mariusz Szczygieł w oświęcimskiej Alei Pisarzy

02.11.2017
#
  • fot. MBP w Oświęcimiu

W ostatnich dniach października reportażysta i pisarz Mariusz Szczygieł dołączył do artystów pióra, którzy zostali uhonorowani własną tablicą w Alei Pisarzy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej „Galeria Książki” w Oświęcimiu.

Na tablicy wykonanej z brązu znalazł się cytat z twórczości Szczygła. Autor zaproponował go osobiście. To fragment z jego książki „Projekt: prawda”. Brzmi on: „Naucz się pozyskać śmierć do życia, tato".

Idea Alei Pisarzy nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa. „To przedsięwzięcie ważne z punktu widzenia kształtowania nawyków właściwego obcowania z literaturą, budowania poczucia estetyki poprzez zachęcanie do zwracania się w stronę kultury i sztuki. Aleja jest także istotna dla tych, którzy w dobie dominującej kultury obrazkowej nadal cenią wartość dobrego słowa pisanego. Projekt ma poszerzać symbolikę Oświęcimia, Miasta Orędownika Pokoju, o wartościowe, kulturowe i pokojowe treści” – powiedziała wiceszefowa książnicy Mariola Talewicz.

Tablica poświęcona Szczygłowi jest już trzynastą. Wcześniejsze poświęcone zostały m.in.: Wandzie Chotomskiej, Hannie Krall, Ewie Lipskiej, Wiesławowi Myśliwskiemu, Marcinowi Świetlickiemu i in.

Mariusz Szczygieł pochodzi ze Złotoryi na Dolnym Śląsku. Jako 16-latek został współpracownikiem harcerskiego tygodnika „Na Przełaj”. Od 1990 r. pracuje w "Gazecie Wyborczej". W latach 1995–2001 prowadził w prywatnej telewizji Polsat talk-show "Na każdy temat". Wydał kilka książek. Wśród nich jest „Gottland” poświęcony Czechom, przetłumaczony na 10 języków. Otrzymał zań nagrodę Nike Czytelników oraz Europejską Nagrodę Książkową. (na podstawie PAP)