Słuchowisko "Jim Intime" w ramach "Czytania w ciemnościach"

16.10.2017
#
  • fot. The Granger Collection/Forum

Słuchowisko "Jim Intime" na motywach powieści "Lord Jim" Josepha Conrada zaprezentowane zostanie w Gdańsku w ramach cyklu intermedialnych spektakli "Czytanie w ciemnościach".

Intermedialne spektakle odbywające się w mroku lub w całkowitych ciemnościach przygotowywane są przez Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne "Rita Baum" z Wrocławia, istniejące od marca 2006 roku.

Ideą przewodnią cyklu "Czytanie w ciemnościach" jest zaprezentowanie literatury w atrakcyjny, odmienny sposób. Podstawą każdego ze słuchowisk jest tekst literacki, opracowany przez reżysera. Słowom czytanym na żywo przez aktorów lub lektorów towarzyszy muzyka, a widz ogląda-słucha przedstawienia w zupełnej ciemności.

Reżyser "Jim Intime" Marcin Czerwiński zdradza, że "w ciemności odbywa się intymna spowiedź człowieka, którego pogrążyła trauma katastrofy". "Jest noc i Jim, i jego historia, i my" - opowiada. "W tę długą podzwrotnikową noc zasiadamy wygodnie w fotelach albo kładziemy się na materacach udających hamaki, dochodzą do nas zapachy i dźwięki tropików, wieje od oceanu lekki wiatr. Słuchamy bardzo osobistej opowieści, wypowiadanej czasem szeptem, a czasem krzykiem, dramatycznej, bolesnej. Pojawiają się majaki niechlubnej sytuacji, gdy statek miał zatonąć" - ujawnia reżyser.

Autorem muzyki/dźwięków w słuchowisku jest Mateusz Stuczyński, a wystąpią i udzielą głosów: Arkadiusz Cyran i Paweł Kutny.

Słuchowisko "Jim Intime" na motywach powieści "Lord Jim" Josepha Conrada zostanie zaprezentowane w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku przy Długim Targu w najbliższy wtorek. Wybór autora jest nieprzypadkowy - 2017 rok jest w Polsce Rokiem Josepha Conrada. (PAP)