Salon Książki Historycznej w Krakowie

13.10.2017
#
  • materiały promocyjne organizatora

Salon Książki Historycznej to wydarzenie dla prawdziwych pasjonatów – mówią PAP organizatorzy Salonu, który potrwa do soboty w Auditorium Maximum UJ w Krakowie. Nowości prezentuje blisko 30 polskich wystawców.

Wydarzenie, organizowane przez Targi w Krakowie, towarzyszy III Kongresowi Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski.

„Targi książek historycznych nie są częste, ale przyciągają grupę naprawdę zainteresowanych tematyką. Przychodzą studenci, starsi, profesorowie. Niektórzy wychodzą z targów z pełnymi reklamówkami książek” – powiedziała PAP komisarz Salonu Książki Historycznej Zuzanna Oettingen.

W Auditorium Maximum nowości prezentuje blisko 30 polskich wystawców. „Goście najczęściej pytają o albumy. Mamy bardzo ładne publikacje m.in. o Annie Walentynowicz i gen. Józefie Hallerze. Zainteresowaniem cieszy się też książka »Kobieta żydowska w okupowanym Krakowie«, nominowana do konkursu Książka Historyczna Roku” – mówiła PAP Żaneta Wierzgacz, stojąca przy stoisku Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak dodała, większość osób odwiedzających Salon ma bardzo specjalistyczną wiedzę, są wśród nich nastolatki. „Wczoraj podeszła do nas 13-, może 14-letnia dziewczynka, pytająca o konkretne pozycje” – wspominała przedstawicielka IPN.

Goście chętnie podchodzą do stoiska z komiksami, zorganizowanego przez Wydawnictwo Kameleon. „Największym zainteresowaniem cieszą się nowości: »Przeklęta puszcza 1280«, »Krucjaty. Bóg tak chce« i »Smert Lachom«” – wymieniał prezentujący wydawnictwo Robert Zaręba.

Jeden z gości Salonu Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, podkreślił, że takie targi są doskonałą okazją, by znaleźć interesujące, a nierzadko trudno dostępne pozycje. „Ja przede wszystkim szukam nowości, rzeczy które w pracy naukowej są mi niezbędne, a nie jestem w stanie ich kupić w księgarni. Najbardziej interesuje mnie okres nowożytny” – powiedział.

III Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski rozpoczął się w środę i potrwa do soboty. Bierze w nim udział 250 prelegentów z blisko 40 państw. Podczas Kongresu wręczana jest Nagroda (20 tys. zł i statuetka Galla Anonima) Pro Historia Polonorum za najlepszą obcojęzyczną książkę, dotyczącą historii Polski lub Europy Środkowo-Wschodniej i jej związków z Polską. W tym roku wyróżnienie to otrzymał brytyjski historyk Robert I. Frost za publikację „The Oxford History of Poland-Lithuania ”, tom I.

Kongres Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski odbywa się co pięć lat, jego głównymi organizatorami są są krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN.

Patronami medialnymi kongresu są Polska Agencja Prasowa i portal Dzieje.pl. (PAP)