29 września: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29.09.2017
#

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który powstał z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Z tej okazji w bibliotekach w całej Polsce odbywa się czytanie połączone z zajęciami literackimi dla najmłodszych. W wydarzeniach biorą udział m.in. biblioteki w Gdańsku, Głogowie, Nowej Soli czy w Katowicach.

Psychologowie oraz nauczyciele często podkreślają, że to właśnie głośne czytanie szczególnie rozwija wyobraźnię dziecka, jego wrażliwość i rozwój emocjonalny, pomaga w skupieniu, rozbudowuje słownictwo oraz wzmacnia więzi rodzinne.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania Audioteka ujawniła, jakie książki są najchętniej słuchane w formie audiobooków. Na pierwszym miejscu znalazło się „Solaris” Stanisława Lema, na drugim – „Opowieść podręczna” Margaret Atwood, a trójkę finalistów zamyka „2010 Kosmiczna Odyseja”  Artura C. Clarke’a. Dzieła literackie są czytane i interpretowane przez najlepszych polskich aktorów, a najpopularniejszy audiobook został przesłuchany aż 250 tys. razy.