Polska gościem honorowym czeskiego festiwalu Tabook

27.09.2017
#
  • plakat wydarzenia

Wystawa polskiej ilustracji klasycznej i współczesnej, czeskie wydanie „Książki do zrobienia” Aleksandry Cieślak, polska poezja i reportaż w programie tegorocznego festiwalu wydawnictw offowych Tabook. Festiwal jest największą prezentacją książki dla „czytelnika ambitnego” w Czechach, a Polska po raz pierwszy będzie na nim gościem honorowym.

Festiwal Tabook odbywa się w malowniczym mieście Tabor położonym na południe od Pragi w dniach 28-30 września. Jego gośćmi są wydawcy, ilustratorzy, graficy, autorzy komiksów i pisarze. Wśród odwiedzających festiwal często spotkać można rodziny z dziećmi, ponieważ właśnie książki i warsztaty dla najmłodszych czytelników należą do znaków rozpoznawczych festiwalu.

Instytut Polski w Pradze wraz z Instytutem Książki przygotował dla Tabooku program poświęcony polskiej książce graficznej, tradycjom polskiej ilustracji oraz literaturze współczesnej. Nie zabraknie też dyskusji o współczesnej Polsce, a na uroczystym wręczeniu festiwalowych nagród im. Miroslava Šaška zagra zespół Hańba!

Wśród zaproszonych autorów znajdziemy Filipa Springera (we wrześniu po czesku ukazuje się jego pierwsza książka – „Miedzianka”) oraz Aleksandrę Cieślak. Jej „Książka do zrobienia”, wydana przez Dwie Siostry w 2016 r., a w styczniu nagrodzona na prestiżowych targach w Bolonii, doczekała się ekspresowego czeskiego wydania właśnie z okazji festiwalu. Oprócz tego warto wspomnieć o poetach Macieju Meleckim i Dawidzie Mateuszu, którzy również przedstawią tłumaczenia swoich książek. W panelach wydawców wezmą udział Dwie Siostry i Wydawnictwo Warstwy, które organizują również księgarnię w ramach stoiska polskiego z ofertą polskich książek dla dzieci i tłumaczeniami na język czeski. W Taborze zaprezentowane zostaną dwie polskie wystawy – Grażyna Lange z ASP w Warszawie jest autorem prezentacji polskiej ilustracji klasycznej i współczesnej, biblioteka miejska do końca października pokaże wystawę konkursową „Henryk w komiksie” – adaptację dzieła Henryka Sienkiewicza dokonaną przez młodych czeskich artystów.

Więcej na tabook.cz, facebook.