Wręczono Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

26.09.2017
#
  • logo Nagrody im. C. K. Norwida

Pisarz i publicysta Jacek Bocheński został laureatem Nagrody im. Norwida "Dzieło życia". W poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie nagrody im. Norwida za 2017 r. wręczono także: Dariuszowi Susce, Kazimierzowi Gustawowi Zemle, Pawłowi Mykietynowi i Maciejowi Prusowi.

"Takim symbolicznym sposobem podziękowania, wyróżnienia ludzi kultury i sztuki jest właśnie ta nagroda. Po raz szesnasty ją wręczymy dzisiaj. I oprócz tych czterech podstawowych dziedzin, jakimi są literatura, teatr, muzyka i sztuka, wręczymy też nagrodę za »Dzieło życia«" - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podczas gali wręczenia nagród.

"To są szczególne nagrody, bo dotyczą osób, które często przez całe swoje życie tworzyły i często są aktywne w dalszym ciągu, i odcisnęły piętno na naszej rzeczywistości artystycznej, czasami również politycznej, i wniosły niekwestionowany wkład w rozwój Mazowsza" - dodał.

Laureatem Nagrody im. Norwida "Dzieło życia", przyznanej za całokształt twórczości, został pisarz, tłumacz, eseista i publicysta Jacek Bocheński, działacz opozycji demokratycznej w PRL, autor m.in. "Trylogii rzymskiej".

"Opowiadania, powieści, eseje Jacka Bocheńskiego i spełnione powinności obywatelskie złożyły się na dzieło, które powinno być podsumowane" - napisał Janusz Fogler w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Nagrodą im. Norwida w dziedzinie literatury uhonorowano poetę i dziennikarza Dariusza Suskę za tom poetycki "Ściszone nagle życie" (wyd. Znak).

W dziedzinie sztuki plastyczne Nagrodę im. Norwida przyznano rzeźbiarzowi prof. Kazimierzowi Gustawowi Zemle (za wystawę "Wrota Miłosierdzia" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej), w dziedzinie muzyki – kompozytorowi, muzykowi, klarneciście Pawłowi Mykietynowi (za operę "Czarodziejska Góra", której prapremiera odbyła się w 2016 r. podczas festiwalu Warszawska Jesień), w dziedzinie teatru – reżyserowi i aktorowi Maciejowi Prusowi (za spektakl "Madame de Sade" w Teatrze Narodowym w Warszawie).

Pamiątkowe statuetki i dyplomy laureatom wręczyli marszałek Struzik i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Doroczne Nagrody im. C. K. Norwida są przyznawane od 2002 r. w czterech kategoriach: literatura, sztuki plastyczne, muzyka i teatr. W 2005 r. powołano kapitułę Nagrody im. Norwida "Dzieło życia" przyznawanej "za całokształt twórczości". W ub. roku jej laureatem był Jan Kobuszewski.

Organizatorem uroczystości i fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Mazowieckiego we współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury. (PAP)