Pasmo Literackie na Festiwalu Sacrum Profanum

25.09.2017
#
  • grafika promująca wydarzenie

Tegoroczny Festiwal Sacrum Profanum (26-28 września 2017) zostanie poświęcony między innymi rumuńskiemu spektralizmowi –  intensywnemu i porywającemu nurtowi muzyki współczesnej – a jego dopełnieniem po raz pierwszy stanie się kontekst literacki i kulturowy Rumunii. Z tego powodu publiczności festiwalu zaproponowany zostanie cykl trzech spotkań, które mają wprowadzić słuchaczy w szersze konteksty współczesnej kultury i literatury rumuńskiej.

Pierwszego dnia, 26 września, o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie z Bogumiłem Luftem, byłym ambasadorem Polski w Rumunii, dziennikarzem i publicystą, który swoje wieloletnie doświadczenie w pracy dyplomatycznej spisał w poruszającym reportażu Rumun goni za happy endem. Dyskusję „Ślady Rumunii” o wielu obliczach kraju rozciągniętego między Wschodem a Zachodem, o jego trudnych przeżyciach historycznych, postsowieckim widmie, ale i niezwykłej kulturze poprowadzi Ziemowit Szczerek – dziennikarz i prozaik, finalista Nagrody Nike i Paszportu Polityki, autor niezwykłych reportaży o Europie Środkowo-Wschodniej.

Kolejny dzień, 27 września od godziny 18.00, upłynie pod znakiem popularyzacji wiedzy o współczesnej literaturze rumuńskiej, która wciąż czeka na poznanie przez polskiego czytelnika. W dyskusji pod nazwą „Literatura rumuńska dla początkujących i średnio zaawansowanych” weźmie udział Joanna Kornaś-Warwas – tłumaczka między innymi Maxa Blechera, Mircei Cărtărescu, Dana Lungu, Ioana Es. Popa czy Varujana Vosganiana. Prowadzący spotkanie Wojciech Bonowicz – poeta, dziennikarz, krytyk i publicysta – w imieniu czytelników będzie wypytywać o to, co należy czytać, w jakiej kolejności i jakie kompetencje czytelnicze są niezbędne do uczestnictwa w przygodzie z współczesną literaturą rumuńską.

Finałem festiwalowego pasma literackiego będzie spotkanie z Filipem Florianem, jednym z najważniejszych współczesnych pisarzy rumuńskich, które odbędzie się w dniu 28 września o godz. 18.00. Florian jest już dobrze znany polskiemu czytelnikowi, przede wszystkim za sprawą Małych palców i napisanej wspólnie z bratem powieści wspominkowej Starszy brat, młodszy brat. Ostatnią jego powieścią, która ukazała się w Polsce, są Dni króla. To wspaniała historia, w której pierwsze skrzypce gra nie, jak sugerowałby tytuł, książę Karol – władca Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny – lecz stolica rodzącej się wówczas współczesnej Rumunii. Dyskusję pod nazwą „Krótka historia Małego Paryżapoprowadzi Łukasz Wojtusik – dziennikarz związany od wielu lat z radiem, prowadzący między innymi audycję Poczytalni w TOK FM – a także Radosława Janowska-Lascar – tłumaczka z języka rumuńskiego w wydawnictwie Amalthea, autorka polskiego przekładu książek Floriana. Spotkanie zakończy się poczęstunkiem prosto z Rumunii dzięki uprzejmości Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka przy ul. Nadwiślańskiej 2-4. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie Festiwalu Sacrum Profanum oraz wydarzeniu na Facebooku.