Twórczość Boba Dylana na 9. Festiwalu Poezji w Sopocie

23.09.2017
#
  • Koncert zespołu Dylan.pl /fot. K. Koehler dla IK/

Trzeciego dnia Festiwalu Poezji, który po raz dziewiąty odbywa się w Sopocie, wystąpił Filip Łobodziński ze swoim zespołem Dylan.pl. Dzięki zaangażowaniu Instytutu Książki festiwalowa publiczność zgromadzona wieczorem 23 września w budynku Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże mogła wsłuchiwać się w teksty legendy światowej muzyki, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – Boba Dylana.

Przed koncertem Krzysztof Koehler rozmawiał z Łobodzińskim o poezji Dylana. Dyskusja dotyczyła źródeł, z których wywodzi się dzieło amerykańskiego barda. Obaj rozmówcy próbowali odszukać podobne tropy w polskiej tradycji poetyckiej. Rozmawiali więc o „pieśni gminnej”, balladach romantycznych i zastanawiali się nad tym, dlaczego tradycja ta nie przetrwała w polskiej poezji nowoczesnej.

„Dylan to twórca sięgający do wzoru aojdów, Homera – samych źródeł” – utrzymywał Łobodziński, autor przekładów ballad Dylana na język polski. „Usłyszeliśmy skromnego tłumacza, który twierdzi, że to, co daje, jest „wyrobem Dylanopodobnym”. Uważam, że to zbyt wielka skromność” – na zakończenie rozmowy powiedział Koehler i dodał: „Zresztą sami się Państwo przekonacie, kiedy Łobodziński Dylana przed Państwem zaśpiewa”.

Po blisko godzinnym koncercie publiczność podziękowała zespołowi Dylan.pl owacją na stojąco.