Maria Giemza laureatką konkursu „Piórko 2017"

22.09.2017
#
  • logo konkursu

Popularna sieć dyskontów wyłoniła zwycięzcę drugiego etapu konkursu „Piórko 2017. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Laureatką została Maria Giemza. Jej prace zobrazują tekst o strachu na wróble autorstwa zwycięzcy pierwszego etapu konkursu, Grzegorza Majchrowskiego. Zwyciężczyni otrzymała nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Maria Giemza swoją przygodę z ilustracją zaczęła zaledwie rok temu. Ukończyła studia architektoniczne, po których postanowiła skupić się na swojej pasji, czyli grafice komputerowej. O konkursie Piórko dowiedziała się od brata, który informacje na jego temat znalazł w internecie. Urzeczona magiczną i wciągającą opowieścią o strachu na wróble bez wahania zdecydowała się wziąć udział w konkursie.

Do konkursu przesłała 5 ilustracji oraz propozycję grafiki na okładkę książki. W ocenie jury tworząc swoje prace, wykazała się dużą wrażliwością artystyczną i umiejętnością osiągnięcia odpowiedniego nastroju przy użyciu minimum środków. Dodatkowo jej prace z szacunkiem traktują młodego odbiorcę, jego inteligencję oraz wyczucie smaku i przygotowują go do odbioru sztuki.

Nadesłane do konkursu prace oceniała kapituła złożona z przedstawicieli świata sztuki, którzy od lat zajmują się ilustracją dla dzieci. Wśród nich znalazł się m.in. Bohdan Butenko – wybitny ilustrator książek, laureat wielu nagród polskich i zagranicznych.

Książka dla dzieci autorstwa Grzegorza Majchrowskiego wraz z ilustracjami Marii Giemzy zostanie opublikowana w nakładzie 45 tys. egzemplarzy. Pod koniec listopada br. trafi do sprzedaży w sklepach Biedronka w całym kraju.

Przypomnijmy, sieć Biedronka organizuje konkurs Piórko od 2015 r. Ma on na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych, a także wsparcie debiutujących autorów i ilustratorów. Konkurs przebiega w dwóch etapach – pierwszy skierowany jest do autorów amatorów tekstów dla dzieci, drugi – do amatorów ilustratorów. Honorowy patronat nad inicjatywą od samego początku sprawuje Rzecznik Praw Dziecka. Do sprzedaży trafiły już dwie niezwykle ciekawe książki dla najmłodszych autorstwa laureatek poprzednich edycji konkursu – „Szary domek” i „Córka bajarza”. Ten pierwszy doczekał się nawet adaptacji teatralnej. Widzowie mogli go podziwiać na deskach teatru im. Witkacego w Słupsku.