Miejsce do czytania na dworcu MDA w Krakowie

15.09.2017
#
  • czytelnia na dworcu MDA / materiały organizatora

Na dworcu MDA w Krakowie powstała przestrzeń, w której pasażerowie oczekujący na autobus, mogą w przytulnej atmosferze oddać się lekturze ulubionej książki. Pomieszczenie od podstaw zaaranżowane zostało przez IKEA Kraków, a Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Wydawnictwo Znak będą regularnie dostarczać nowe lektury. Jedyne, czego brakuje czytelni, to nazwy. O pomoc w jej wymyśleniu przedstawiciele MDA poprosili podróżnych.

Czytelnia powstała w głównej poczekalni Dworca Autobusowego MDA w Krakowie. Półotwarta przestrzeń o powierzchni około 9 m2 wyposażona została w wygodne fotele i ławy do siedzenia oraz stoliki i półki na książki. Projektantom udało się nawiązać do stylu i architektury budynku, nadając jednocześnie wnętrzu ciepłą i przytulną atmosferę. Wszystko to za sprawą połączenia nowoczesnych mebli z elementami dekoracyjnymi kojarzącymi się z domem. Wyjątkowy klimat podkreślony został odpowiednio dobranym oświetleniem LED, w którym szczególną rolę odgrywają charakterystyczne dekoracyjne żarówki.

- Hasło nowego katalogu IKEA to „Zrób miejsce na życie”. Tymi słowami zachęcamy do zmian i pokazujemy, że każdą przestrzeń można ożywić przy pomocy oryginalnych dodatków czy nieszablonowych połączeń. Czytelnia na dworcu MDA jest jednym z takich miejsc, przestrzenią na chwilę refleksji, na przystanek w codziennej podróży. Cieszymy się, że mogliśmy ją urządzić mówi Grzegorz Bochenek, Kierownik Marketingu IKEA Kraków.

W pomieszczeniu nie mogło zabraknąć miejsca na specjalną półkę do boockrosingu, czyli idei dzielenia się przeczytanymi książkami z innymi. Lektury będzie uzupełniać Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Z kolei o nowości wydawnicze w czytelni zadba Grupa Wydawnicza Znak. Tuż obok wejścia do czytelni stanął też pierwszy w Małopolsce książkomat Grupy Jagiellonia.

- Oczekiwania pasażerów wobec dworców coraz częściej nie ograniczają się tylko do ich nadrzędnej funkcji. Ważna jest nie tylko wygoda podróżowania, ale również wygoda czekania na środki transportu – mówi Jacek Zieliński, Dyrektor Operacyjny MDA S.A. – Czytelnia stanowi doskonałe uzupełnienie oferty dworca i służy miłemu wypełnieniu czasu pasażerów w poczekalni. Będzie to miejsce, w którym można usiąść i zagłębić się w lekturze. Będziemy starali się pokazywać najnowsze książki, opowiadać o tych kultowych, może zaprosimy znanych pisarzy – dodaje.

Obecnie na witrynie pomieszczenia widnieje reklama nowego katalogu IKEA, ale już w październiku wygląd oszklonych ścian zostanie zmieniony i nad wejściem pojawi się nazwa pomieszczenia. O pomoc w jej wymyśleniu przedstawiciele MDA poprosili podróżnych i mieszkańców Krakowa. Propozycje można wysyłać do końca września na adres: redakcja@mda.malopolska.pl. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej MDA.