W Oświęcimiu powstają mikrobiblioteki

07.09.2017
#
  • Prace przy tworzeniu mikrobibliotek / fot. Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu

Sześć mikrobibliotek wielkości skrzynki pocztowej stanie wkrótce przy placach zabaw i na terenach rekreacyjnych w Oświęcimiu (Małopolskie). W ich wnętrzu umieszczone
zostaną książki dostępne dla każdego – powiedziała wicedyrektor oświęcimskiej biblioteki „Galeria Książki" Mariola Talewicz.

„Uzgodniliśmy już z magistratem miejsca, w których w październiku ustawimy mikrobliblioteki. To m.in. pasaż przy Oświęcimskim Centrum Kultury, park na osiedlu Zasole, place zabaw, a także teren przy naszej bibliotece. W każdej z sześciu drewnianych skrzynek, zaprojektowanych i wykonanych przez oświęcimską młodzież, znajdzie się miejsce dla 20-30 książek" – wyjaśniła wiceszefowa „Galerii Książki".

Każda mikrobilioteka ma inny kształt. Jedna przypomina bajkowy dom, inna książki leżące na półce, a kolejna ustawione na sobie pudełka.

Mikrobiblioteki zaopatrzy w książki oświęcimska „Galeria Książki". Swoje woluminy będą mogli dokładać także mieszkańcy. Jak podkreśliła Talewicz, tematyka książek powinna być możliwie szeroka, by zainteresować zarówno najmłodszych, jak i starszych czytelników. „Chcemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Z mikrobiblioteki może skorzystać przykładowo babcia, która opiekując się wnukami, zechce poczytać" – dodała wicedyrektor.

Talewicz liczy, że pomysł nie tylko zachęci oświęcimian do czytania, ale także skłoni ich do aktywności i troski o wspólną własność.

Stworzenie sieci mikrobiliotek to główny element realizowanego przez oświęcimską „Galerię Książki" programu „Nieruchomość Literacka". Zakłada on m.in. różne działania w przestrzeni publicznej, w tym wybory postaci i cytatów z książek, które zostaną namalowane na skrzynkach z książkami, grę miejską oraz głośne czytanie literatury.

Oświęcimska biblioteka miejska „Galeria Książki" została otwarta w 2011 r. w nowoczesnym budynku. Obok gromadzenia i udostępniania księgozbioru, placówka podejmuje działania integrujące oświęcimian. W bibliotece znajdują się m.in. czytelnia prasy, wielofunkcyjna sala audytoryjna, klasopracownie, bawialnia dla dzieci, dział multimedialny ze stanowiskami komputerowymi, salki kinowe oraz miejsce dla niedowidzących i niedosłyszących z multilektorem i programem udźwiękawiającym.

(PAP)