„Czytelnia rozproszona" w Jarocinie

13.07.2017
#
  • logo wydarzenia

Instytut Książki zaprasza na pasmo wydarzeń literackich podczas Jarocin Festiwal, który rozpocznie się jutro i potrwa do niedzieli.

Dylan.pl to projekt autorstwa Filipa Łobodzińskiego, który w niedzielę 16 lipca zaprezentuje utwory Boba Dylana wyśpiewane w języku polskim. Koncert organizowany jest w ramach projektu „Czytelnia rozproszona" realizowanego ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Bob Dylan – ojciec-założyciel światowej piosenki literackiej. Człowiek-zagadka, człowiek-legenda, od ponad pół wieku tworzący piosenki na niebotycznym poziomie poetyckim. Literacki Nobel 2016. Dziś przemawia polskimi słowami Filipa Łobodzińskiego – w nowych, często pierwszych przekładach.

Ale piosenki to nie tylko słowa, choć one liczą się tu jak mało kiedy. Zespół dylan.pl to akustyczny kwartet, w którego składzie są muzycy Elektrycznych Gitar, zespołu Urszuli i Zespołu Reprezentacyjnego. Dylan.pl podchodzi do Boba Dylana z szacunkiem, ale nie na kolanach. Oferuje własne aranżacje – w duchu nieco chuligańskim, podwórkowym, z ukłonem w stronę amerykańskiej tradycji muzycznej.

Dylan.pl to pionierska propozycja na polskiej scenie. Pierwszy tak kompleksowy portret Boba Dylana po polsku. Piosenki, które budzą emocje i dyskusje. To nowe odczytanie Dylana-poety i nowe spojrzenie na jednego z najważniejszych muzyków współczesności.

Płyta zespołu dylan.pl pt. „Niepotrzebna pogodynka, żeby znać kierunek wiatru", nagrana z udziałem znakomitych gości (m.in. Maria Sadowska, Muniek, Tadeusz Woźniak, Pablopavo, Organek, Martyna Jakubowicz) ukazała się na rynku 17 marca 2017 r.

Dylan.pl tworzą: Jacek Wąsowski – gitara, Filip Łobodziński – gitara, wokal, Marek Wojtczak – bass i Krzysztof Poliński – instrumenty perkusyjne, Tomasz Hernik – akordeon, puzon, instrumenty klawiszowe.

Przez cały weekend w ramach „Czytelni rozproszonej” zapraszamy także na rozmowy z muzykami o książkach i ich literackich fascynacjach.

Sobota, 15 lipca:

godz. 12.00-15.00
Czytanie dzieciom przez muzyków / prowadzenie Katarzyna Stoparczyk / Scena Staw

godz. 14.00
Spotkanie z Kubą Kawalcem (Happysad) / prowadzenie Marek Horodniczy / Kamienica Rynek 17

godz. 15.00
Spotkanie z Krzysztofem Zalewskim / prowadzenie Marek Horodniczy / Kamienica Rynek 17

Niedziela, 16 lipca:

13.00
Spotkanie z literaturoznawcą Pawłem Tańskim. Piosenka z tajemnicą. Tański interpretuje Niemena / Spichlerz Polskiego Rocka

14.00
Spotkanie z Filipem Łobodzińskim / prowadzenie Marek Horodniczy / Scena Ruiny

15.00
Koncert Dylan.pl / Scena Ruiny