Dziś rusza Rabka Festival

12.07.2017
#
  • plakat wydarzenia

Dziś rozpoczyna się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival, której temat przewodni brzmi: „wielka przygoda”.

Wśród gości: Moni Nilsson ze Szwecji, Alexander Steffensmeier z Niemiec, Sigute Chlebinskaite i Kristina Norvilaite z Litwy oraz czołowi polscy twórcy: Anna Czerwińska-Rydel, Emilia Dziubak, Barbara Gawryluk, Piotr Karski, Barbara Kosmowska, Rafał Kosik, Radosław Krzyżowski, Marcin Szczygielski, Tomasz Samojlik, Dorota Segda, Agnieszka Stelmaszyk, Adam Wajrak, Łukasz Wierzbicki, Agnieszka Wolny-Hamkało i wielu innych.

W programie wystawy, filmy, warsztaty i spotkania autorskie, literackie gry terenowe, piwnica literackich zagadek i wielkie czytanie książek w wykonaniu znanych aktorów w Parku Zdrojowym.

Festiwalowe wydarzenia ogarną całe uzdrowisko i zaangażują wszystkie lokalne instytucje: bibliotekę, teatry, muzea, kino, amfiteatr, szkoły, sanatoria, a nawet Podhalańską Grupę GORP. W planach między innymi warsztaty lalkarskie, animacji poklatkowej, lepienia z gliny, barwienia tkanin, frotażu, gry na dziwnych instrumentach, tworzenia smoków – a wszystko inspirowane utworami literackimi. Bo ideą Rabka Festival jest poszukiwanie nowoczesnych, nieoczywistych  dróg, które pozwalają ludziom, zwłaszcza tym najmłodszym i nieprzekonanym, dotrzeć do książki.

14 lipca odbędzie się całodzienny cykl prezentacji przeznaczonych specjalnie dla dorosłych – bibliotekarzy, nauczycieli i rodziców. Wybitni praktycy i eksperci mówić będą o nietypowych formach promocji czytelnictwa, o fantastyce, grach, komiksach, aplikacjach mobilnych, różnych formach warsztatów czytelniczych oraz o  tym, jak za granicą zachęca się dzieci do czytania.

Festiwalowi goście zawitają również do dzieci w szpitalach, które są partnerami przedsięwzięcia: Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu (z dziećmi spotkają się Tomasz Samojlik, Łukasz Wierzbicki, Alexander Steffensmeier i Kristina Norvilaite)  oraz Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Dokładny program znajduje się na stronie www.rabkafestival.pl