Cykl wykładów i spotkań: Sztuka książki

14.06.2017
#
  • grafika promująca wydarzenie

SZTUKA KSIĄŻKI to cykl wykładów i spotkań przybliżających najważniejsze kwestie związane z projektowaniem książek. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych projektowaniem graficznym – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Prowadzący – doświadczeni projektanci i teoretycy tematu – omówią zasady sztuki projektowania i zwrócą uwagę na relację tekstu i obrazu.

W środę 14 czerwca o godzinie 17 odbędzie się wykład i spotkanie z kolektywem graficznym Distort Visual (Aleksandra Ilkiewicz, Przemek Hoffer i Borys Kosmynka), który od 2010 roku współpracuje z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi.

Typografia najdynamiczniej rozwija się dziś głównie w przestrzeni cyfrowej. Nie jest związana jedynie z drukiem. Czcionka w prezentowanych składach funkcjonuje jako nośnik dla farby drukarskiej. Pozostawiony ślad drukarski na odbitce kształtowany jest poprzez odpowiednio ustawiony docisk, precyzyjne wykonanie i umiejscowienie składu w ramie czy równomiernie naniesioną farbę. Wraz z odrodzeniem się klasycznego podejścia do typografii powraca nastawienie na piękno formy literniczej, dbałość o wykonanie i szczegół oraz zastosowanie odpowiednich materiałów i technik. Zasadniczym tematem prezentacji i dyskusji będzie relacja między sztuką a rzemiosłem.

Distort Visual to kolektyw graficzny, który tworzą Aleksandra Ilkiewicz, Przemek Hoffer i Borys Kosmynka. Kolektyw skupia swoje działanie na pograniczu projektowania graficznego, typografii i sztuki drukarskiej z elementami typografii klasycznej i technikami warsztatowymi, między innymi drukiem płaskim i litografią. Od 2010 roku współpracuje z Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, gdzie prowadzi warsztat zecerski. Realizuje projekty typograficzne, obejmujące proces odlewania czcionek, skład zecerski, druk, oraz ręcznie wykonaną oprawę introligatorską. Istotą działań kolektywu jest połączenie technik klasycznych z poszukiwaniami nowoczesnej formy w projektowaniu krojów pism, customowym letteringu czy składzie tekstu.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Cykl wpisuje się w działania Biblioteki MOCAK-u dotyczące przenikania się sfer sztuki i literatury, a także nawiązuje do artystycznych poszukiwań twórców z Kolekcji MOCAK-u.