Sportowa Książka Roku

28.12.2016
#
  • logo plebiscytu

Na początku stycznia rusza czwarta edycja Plebiscytu Sportowa Książka Roku. W ramach konkursu spośród wszystkich tytułów, które pojawiły się w minionym roku kalendarzowym na polskim rynku wydawniczym, zostanie wybrana Sportowa Książka Roku.

Rynek literatury sportowej rozwija się w XXI wieku w gwałtownym tempie. Co najważniejsze, bardzo często ilość nie idzie w parze z jakością, dlatego potrzebne było odpowiednie narzędzie selekcji pojawiających się w księgarniach tytułów. Tak zrodziła się idea Plebiscytu Sportowa Książka Roku – miejsca, w którym zebrane zostają wszystkie wydane w Polsce książki o tematyce sportowej i poddane obiektywnej ocenie. Ten innowacyjny w kraju pomysł spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem, które z roku na rok stale się powiększa.

Z każdym rokiem naszej działalności rozwijamy się coraz szybciej. Podczas pierwszej edycji – w 2013 roku – na stronie było zaledwie kilka materiałów autorskich, ale już wtedy zaobserwować można było ogromne zainteresowanie wydarzeniem. Obecnie, w związku z gwałtownym rozwojem rynku literatury sportowej, Plebiscyt z cyklicznego wydarzenia zamienił się w kompendium wiedzy o tym specyficznym rynku. Nasza strona internetowa aktywna jest 365 dni w roku, dostarczając czytelnikom recenzje, zapowiedzi, czy aktualności ze świata książek – mówi Krzysztof Baranowski, organizator Plebiscytu.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 01.01.2017 – 31.01.2017, a pod uwagę brane będą publikacje mające swoją premierę od pierwszego do ostatniego dnia 2016 roku.

Jednym z głosowań będzie jak zawsze głosowanie  na Sportową Książkę Roku Czytelników. W styczniu, za pośrednictwem internetowego skryptu dostępnego pod adresem www.plebiscyt.sportowaksiazkaroku.pl, możliwe będzie oddanie głosu na jedną z dwudziestu książek, jakie zdaniem organizatorów plebiscytu zaprezentowały najwyższy poziom merytoryczny na polskim rynku literatury sportowej. Wybrane tytuły reprezentować będą różne gatunki  i dyscypliny – od najpopularniejszej piłki nożnej, po kolarstwo, siatkówkę, czy sporty zimowe. Każdy czytelnik będzie mógł oddać jeden głos.

W międzyczasie odbędzie się głosowanie ekspertów (m.in. dziennikarzy sportowych, przedstawicieli branży), którzy wybiorą Sportową Książkę Roku

Sportowa Książka Roku wybierana będzie w tym systemie w następujących kategoriach:

  • Książki piłkarskie
  • Autobiografie/Biografie
  • Książki historyczne
  • Książki kolarskie i motoryzacyjne
  • Książki o sportach walki
  • Książki lekkoatletyczne
  • Książki inne, nie mieszczące się w ww. kategoriach

W poprzedniej edycji tytuł Sportowej Książki Roku zdobyła opowieść o życiu Roberta Enke (Ronald Reng, Wydawnictwo Sine Qua Non), a Sportową Książką Roku Czytelników została biografia Michaela Jordana (Roland Lazenby, Wydawnictwo Sine Qua Non).

Instytut Książki objął wydarzenie swoim patronatem.

Więcej informacji o plebiscycie można znaleźć tutaj.