Biblioteki Bryłami Roku!

24.03.2015
#
  • Zdjęcia biblioteki w Rumi publikujemy dzięki uprzejmości Sikora Wnętrza, fot. Tom Kurek/Tomirri Photography

Wprawdzie pierwsze miejsce w plebiscycie "Bryła roku 2014" zajęła szczecińska Filharmonia, jednak miejsca kolejne należą do... bibliotek! W dodatku obie wyróżnione w głosowaniu biblioteki publiczne - w Rumi i w Szynwałdzie - powstały w ramach prowadzonego przez Instytut Książki programu Biblioteka+ Infrastruktura bibliotek. Gratulujemy obu wyróżnionym gminom!

Biblioteka w Rumi powstała dzięki mądrej decyzji i metamorfozie dworca kolejowego z lat 60. W Rumi postanowiono, że również po modernizacji będzie to przestrzeń dla mieszkańców. Tzw. "Stacja Kultury" zajęła aż 80 % wyremontowanego dworca i zachęca nowoczesnym wystrojem według projektu pracowni Sikora Wnętrza. W środku mieszkańcy mogą korzystać z czytelni, kawiarni, a także uczestniczyć w częstych wydarzeniach kulturalnych.

Trzecie miejsce zdobyła biblioteka w Szynwałdzie, która z kolei łamie stereotyp wiejskich bibliotek. Publiczna biblioteka na pierwszy rzut oka wygląda jak nowoczesna willa, w której w dodatku mieści się lokalne centrum kultury: oprócz wypożyczalni książek znalazło się tu miejsce na sale warsztatowe i wystawiennicze. Projekt powstał w biurze Kucia Tyczyński Pracownia Architektoniczna.

Plebiscyt Bryła roku organizuje popularny serwis internetowy Bryla.pl od 2007 roku. Jego celem jest wyróżnianie najlepszych polskich realizacji architektonicznych.

Więcej: bryla.pl