"Pod Mocnym Aniołem" w styczniu w kinach

23.12.2013
#

Jedna z najbardziej wyczekiwanych premier kinowych przyszłego roku - "Pod Mocnym Aniołem" w reż. Wojciecha Smarzowskiego - odbędzie się w Krakowie 10 stycznia - poinformował w czwartek PAP koproducent filmu.

Na ekrany kin tytuł wejdzie 17 stycznia.

Najnowsza produkcja reżysera "Drogówki", "Róży" i "Wesela" to opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego, a także o zbawiennym działaniu miłości. Scenariusz jest oparty na powieści Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem" nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike 2001.

"Z powieści Jerzego Pilcha oraz z mojego - sądzę, że mogę tak napisać - niegrzecznego widzenia kina można zmontować ekstra mocny koktajl. Będzie miał sporo kolorów, bo pracuję z aktorami na półtonach i niuansach, będzie międzynarodowy, bo wierzę, że są szanse na festiwale i zapewniam, że będzie popularny, bo picie to jednak cały czas nasz sport narodowy. Tylko z tym kacem każdy będzie sobie musiał radzić sam" - wyjaśnia reżyser w notce przesłanej PAP przez koproducenta. Smarzowski dodaje też, że chciałby, aby przez pierwszą część filmu widz świetnie się bawił, potem czuł narastające zażenowanie, a na koniec, by przerażony milczał.

Główny bohater filmu, Jerzy (w jego roli Robert Więckiewicz), jest pisarzem i alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Jerzy zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska), wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć.

Nie wytrzymuje jednak długo. Pewnego dnia idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem i zaczyna pić. Wkrótce trafia na odwyk, gdzie spotyka: doktora Granadę (gra go Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) oraz innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), tworzących barwną galerię postaci.

Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie - zabawne, a niekiedy wstrząsające - opowiedzą m.in.: reżyser, ksiądz, policjant, kierowca TIR-a, farmaceutka, robotnik i fryzjerka.

Zdjęcia do filmu Tomasz Madejski realizował w Krakowie i Małopolsce. Producentem "Pod Mocnym Aniołem" jest Jacek Rzehak, a koproducentem Krakowskie Biuro Festiwalowe. (PAP)