Nagroda warszawskich księgarzy dla Jacka Dehnela

17.12.2008

"Balzakiana" Jacka Dehnela została Książką Grudnia Warszawskiej Premiery Literackiej. Wręczenie nagrody odbyło się we wtorek w warszawskim Klubie Księgarza.

"Balzakiana" to cztery mini-powieści inspirowane twórczością Balzaka. Ich tematem są ludzkie tęsknoty, pragnienia i ambicje, tłem - burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad. "Widzę podobieństwa między porewolucyjną Francją opisywaną przez Balzaka a Polską lat 90. Czas wielkich przemian historycznych to okres wielkich nadziei, okres, gdy szybko powstają fortuny i jeszcze szybciej upadają" - mówił autor na wtorkowym spotkaniu.

"W świecie kiełkującego kapitalizmu pieniądze stają się głównym wyznacznikiem statusu społecznego, chciwość staje się cnotą, a jedynym akceptowanym wzorcem życia - bezwzględne pięcie się w górę drabiny społecznej. Taki świat opisywał Balzak, w takim świecie żyjemy" - przekonywał Dehnel.

"Balzakiana" poruszają problem małżeństwa jako transakcji handlowej, opowiadają o tym, jak zbić fortunę na dworcowym punkcie gastronomicznym, pokazują kruchość więzów rodzinnych, gdy w grę wchodzą pieniądze. Tematem ostatniej mini-powieści jest historia marzącej o powrocie na estradę artystki, która pada łupem cynicznego oszusta.

Dehnel kilkakrotnie określał sam siebie jako człowieka duchowo przynależącego do wieku XIX, co akcentuje ubiorem, często występując w cylindrze i surducie. Fascynuje go też XIX-wieczna powieść z jej ambicjami opisania rzeczywistości. W "Balzakianach" zawarł cytaty i aluzje do różnych dzieł Balzaka, których odnajdywanie może, zdaniem autora, stanowić dodatkową przyjemność dla czytelnika.

Jacek Dehnel jest autorem kilku książek poetyckich, zbiorów opowiadań m.in. "Rynek w Smyrnie", a także powieści "Lala". W 2005 roku został laureatem Nagrody im. Kościelskich za zbiór wierszy "Żywoty równoległe" i Paszportu "Polityki" w 2006 r. za "Lalę".

Warszawska Premiera Literacka to nagroda przyznawana przez warszawskich księgarzy najciekawszym i najstaranniej wydanym książkom. Z dwunastu Książek Miesiąca wybierana jest później Książka Roku.

"Bazakiana" Jcka Dehnela ukazały się nakładem wydawnictwa WAB. (PAP)