Nominacje do Paszportów Polityki 2007

19.12.2007
Tygodnik Polityka opublikował tegoroczne nominacje w kategorii literatura do Paszportów Polityki - jednego z najważniejszych wyróżnień artystycznych dla młodych twórców. W finale znaleźli się::

Hubert Klimko-Dobrzaniecki (ur. 1967). Studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Imał się różnych zajęć, m.in. był skubaczem indyków, świniopasem, robotnikiem rolnym, przemytnikiem diamentów, mimem, handlował kawiorem i dziełami sztuki. Wydał dwa tomiki wierszy po islandzku. W 2003 r. opublikował zbiór opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia”. W tym roku ukazały się aż trzy jego książki: „Wariat”, „Raz. Dwa. Trzy” oraz „Kołysanka dla wicielca”. Mieszka w Reykjaviku.
 
Michał Witkowski (ur. 1975). Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Nominowany do Paszportu „Polityki” oraz nagrody Nike za „Lubiewo” (2006) oraz za „Fototapetę” (2007). Tym razem nasi nominujący docenili jego najnowszą powieść „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”. (Pod względem liczby nominacji Witkowski zrównał się zatem z Sieniewiczem). Tłumaczony na angielski, niemiecki, fiński, francuski, szwedzki, węgierski, słoweński i chorwacki.
 
Mariusz Sieniewicz (ur. 1972). Autor powieści „Prababka” (1999) i „Czwarte niebo” (2003), nominowanej do Paszportu „Polityki” oraz nagrody Nike 2004. W 2004 r. otrzymał też międzynarodowe stypendium Willi Decjusza i Instytutu Książki w Krakowie. Jego prozę tłumaczono na język niemiecki, rosyjski, litewski, chorwacki. Mieszka w Olsztynie. W 2005 r. ukazał się zbiór opowiadań „Żydówek nie obsługujemy”, nominowany do Paszportu „Polityki”. Najnowsza jego powieść „Rebelia” przyniosła mu już trzecią nominację do naszej nagrody.
 
Ponadto złoszeni zostali:
Dawid Bieńkowski, Bartek Chaciński, Jacek Dukaj, Kinga Dunin, Ignacy Karpowicz, Grzegorz Kopaczewski, Zygmunt Miłoszewski, Tomasz Różycki, Piotr Śliwiński, Krzysztof Varga. Kandydatów zgłosili:
Leszek Bugajski, "Newsweek Polska", „Twórczość"
Przemysław Czapliński, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Paweł Dunin-Wąsowicz, „Lampa"
Jarosław Klejnocki, Uniwersytet Warszawski
Magdalena Miecznicka, „Dziennik"
Anna Nasiłowska, Instytut Badań Literackich PAN
Robert Ostaszewski, „Fa!Art"
Dariusz Nowacki, Uniwersytet Śląski
Kazimiera Szczuka, Instytut Badań Literackich PAN
Marek Zaleski, Instytut Badań Literackich PAN za www.polityka.pl