Ponad pół miliarda euro ze środków UE na kulturę

19.12.2007
Prawie 600 mln euro z funduszy strukturalnych może wykorzystać Polska w latach 2007-2013 na projekty związane z kulturą - poinformowało w środę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W Warszawie zorganizowano konferencję dla przedstawicieli instytucji kultury, samorządów i organizacji pozarządowych poświęconą wykorzystaniu funduszy.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski zaapelował do uczestników konferencji, aby, ubiegając się o dofinansowanie swoich projektów, pamiętali, że dziedzictwo kulturowe to nie tylko domena przeszłości, ale też teraźniejszości i przyszłości.

"Najwięcej inwestycji postulowanych obecnie ma charakter muzealny. Największa liczba wniosków, która wpływa do ministerstwa jest związana z różnymi muzeami. Sa one niezwykle ważne i potrzebne. (...) Wolałbym, aby dbałość o to co będzie w przyszłości była tak samo ważna jak ochrona dawniejszego dorobku" - podkreślił Zdrojewski.

Podobną opinię wyraził dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, prof. Jacek Purchla. Według niego, w Polsce często pojęcie dziedzictwa kulturowego kojarzy się wyłącznie z zabytkami. Tymczasem kultura ma ogromne znaczenie dla bieżącego życia społecznego, jak i dla przyszłego rozwoju.

Poza tym, nawet rola zabytków zmienia się w czasie. Obecnie, stanowią one jedną z głównych atrakcji turystycznych i przynoszą wielu krajom znaczące dochody. Atrakcyjność turystyczną zabytkowego miejsca zwiększa jeszcze to, jeśli aktywność kulturalna nadal tam trwa.

"Turystyka generowała w roku 2005 we wszystkich krajach w Unii Europejskiej 11,5 proc. PKB i kreowała 12 proc. miejsc pracy. (...) Ponad 65 proc. całej turystyki na świecie to jest turystyka kulturowa. Z tego trzeba wyciągać stosowne wnioski" - podkreślił Purchla.

Fundusze UE na kulturę pochodzą z programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Częścią przeznaczoną na kulturę dysponuje MKiDN. O dofinansowanie mogą ubiegać się instytucje kultury, np. muzea lub teatry oraz archiwa państwowe, samorządy, szkoły i uczelnie artystyczne, kościoły i związki wyznaniowe, organizacje pozarządowe.

Ponadto MKiDN ustanowiło krajowe programy operacyjne na lata 2008-2013. Na program "Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury" przeznaczone zostało 10 mln zł. Jego celem jest edukacja kulturalna i kształcenie kadr kultury oraz ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Na kolejny program - "Fryderyk Chopin" wyasygnowano 500 tys. zł. Na  "Rozwój inicjatyw lokalnych" - 5 mln zł. Na "Promocję czytelnictwa" (program przewiduje m.in. zakup książek dla bibliotek, dofinansowanie czasopism kulturalnych) - 39,2 mln zł. Na ostatni program "Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" przeznaczono 30 mln zł.

Jak informuje MKiDN o dofinansowanie projektów w ramach tych programów operacyjnych mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, instytucje kultury, instytucje filmowe, szkoły i uczelnie artystyczne, organizacje pozarządowe oraz podmioty gospodarcze. (PAP)