"Śladami Pawła Jasienicy" - konkurs na książkę

20.12.2007
"Śladami Pawła Jasienicy" to nazwa nowego konkursu na książkę historyczną ogłoszonego pod koniec grudnia przez wydawnictwo Prószyński i S-ka - wydawcę dzieł patrona nagrody.

Organizatorzy konkursu chcą, aby nagradzane w nim prace odzwierciedlały "szacunek dla godności osoby ludzkiej, wielości kultur i narodów oraz wyrażały przekonanie, że badanie i opisywanie przeszłości jest ważnym elementem budowania tożsamości zarówno pojedynczych osób, jak też całych społeczeństw, czego wzorem była twórczość Pawła Jasienicy" - napisano w regulaminie nagrody.

I nagroda to 30 tys. zł dla autora książki oraz jej publikacja przez wydawnictwo Prószyński. Przyznawane będą też dwa wyróżnienia - w obu przypadkach nagrodzone publikacją wyróżnionego dzieła. Termin nadsyłania prac na pierwszą edycję konkursu upływa 1 czerwca 2008 roku.

Nadsyłane prace oceniać będzie jury pod przewodnictwem Andrzeja Paczkowskiego. W jego skład wchodzić będą Włodzimierz Bolecki, Andrzej Chojnowski, Wojciech Roszkowski i Henryk Samsonowicz. Córka Pawła Jasienicy - Ewa Beynar-Czeczott - będzie członkiem honorowym jury z głosem doradczym, a Adam Rysiewicz z wydawnictwa Prószyński - sekretarzem nagrody.

W mijającym roku po długiej przerwie do polskich księgarń trafiły nowe wydania książek Jasienicy m.in. "Polski Piastów", "Polski Jagiellonów" i "Rzeczpospolitej Obojga Narodów". Przerwa we wznawianiu tych dzieł wynikała ze sporu o prawa autorskie do nich.

W grudniu zeszłego roku sąd przyznał wyłączność praw autorskich do dzieł Pawła Jasienicy jego córce. Spór o prawa autorskie uniemożliwiał od 10 lat wznawianie tych książek. Ewa Beynar-Czeczott nie chciała, by wpływ na wydawanie książek Jasienicy miał syn Neny Obretenny, drugiej żony Pawła Jasienicy, która jako agentka "Ewa" donosiła SB na jej ojca. (PAP)