O Giedroyciu i Kulturze na Uniwersytecie w Grodnie

22.12.2006
Na Państwowym Uniwersytecie im. Janka Kupały w Grodnie do końca roku można oglądać wystawę Jerzy Giedroyc i epoka Kultury.

W przedświątecznej atmosferze 21 grudnia 2006 roku w obecności Konsula Generalnego RP Andrzeja Krętowskiego, prof. Swietałany Misijenko - Kierownika Katedry Filologii Polskiej i Marka Krawczyka - Prezesa Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy i seminarium o Redaktorze Giedroyciu. Podczas spotkania z wykładowcami i studentami Uniwersytetu wydawnictwa Instytutu Literackiego w Paryżu (Kultura, książki z Biblioteki Kultury i Zeszyty Historyczne), ale także „Autobiografia na cztery ręce” zostały bezpłatnie przekazane bibliotece i studentom Uniwersytetu im. Janka Kupały. Publikacjami dotyczącymi Kultury i Roku Jerzego Giedroycia zostali obdarowani także pozostali goście, którzy przybyli na spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu.

W czerwcu tego roku w Mińsku z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Giedroycia przygotowana została międzynarodowa konferencja Koncepcja ULB od idei do realizacji i wystawa Jerzy Giedroyc i epoka Kultury. W listopadzie o Giedroyciu i Kulturze dyskutowano z udziałem Nataszy Gorbaniewskiej, Leszka Szarugi i Marka Żebrowskiego na Uniwersytecie w Brześciu.

Impreza odbyła się w ramach Roku Jerzego Giedroycia. Organizatorami spotkania byli Konsulat RP w Grodnie, Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu oraz Instytut Polski i Ambasada RP w Mińsku. Partnerem Projektu jest Instytut Adama Mickiewicza.