Biblioteka Narodowa zaprasza na pokaz Archiwum Herberta

21.12.2006
Biblioteka Narodowa w Warszawie –  Dział Zbiorów Specjalnych zaprasza na pokaz Archiwum Zbigniewa Herberta, który odbędzie się 28 grudnia 2006 od godz. 10-20 w Sali Rycerskiej i Sali Balowej Pałacu Rzeczypospolitej /pl. Krasińskich 3/5/.
Wstęp wolny.


Zaprezentowana zostanie część bezcennego dla kultury polskiej archiwum Zbigniewa Herberta. Jest to jedyna okazja do obejrzenia archiwum poety, które niebawem zostanie zamknięte i poddane konserwacji. Podczas pokazu będzie można zobaczyć materiały ilustrujące różnorodną twórczość oraz staranny i świetnie zachowany warsztat poety i eseisty.
 
Autografy i maszynopisy wierszy z autorskimi poprawkami to razem ok. 3000 kart. Niektóre z nich zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w historii. W Pałacu Rzeczypospolitej można będzie zobaczyć wiersze z cyklu Pan Cogito, zarówno te, które weszły do pierwszego wydania z 1974 roku (Warszawa, Czytelnik), jak i następne, wydawane w kolejnych tomach: Raport z oblężonego miasta i inne wiersze (Paryż Instytut Literacki 1983); Elegia na odejście (Paryż Instytut Literacki 1990), Rovigo (Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie 1992).
Spośród najcenniejszych zbiorów esejów, takich jak Martwa natura z wędzidłem, Barbarzyńca w ogrodzie i Labirynt nad morzem zaprezentowane zostaną szkice, bruliony i materiały do zbioru Barbarzyńca w ogrodzie, wydanego po raz pierwszy w 1962 roku (Warszawa, Czytelnik). Szkice poetyckie i bruliony esejów uzupełniają rysunki, często służące Herbertowi za skrótowy zapis wrażeń z podróży, szczególnie nad Morze Śródziemne, tak ważne dla jego twórczości.
    
Warsztat twórczy Zbigniewa Herberta jest wyraźnie widoczny w prezentowanych na pokazie kolejnych brulionach i czystopisach dramatu Jaskinia filozofów, wystawionego po raz pierwszy w ramach Warsztatów Teatralnych Słuchaczy Wydziału Reżyserii PWST w 1961 roku.  
Krąg znajomości i znaczących przyjaźni poety poznać można dzięki zachowanej bardzo obszernej korespondencji Zbigniewa Herberta zawierającej zarówno listy do najwybitniejszych ludzi kultury, takich jak Wisława Szymborska, Gustaw Herling-Grudziński, Czesław Miłosz, Zdzisław Najder, Jerzy Turowicz, jak i te bardzo prywatne z przyjaciółmi z lat szkolnych i studenckich.
W grudniu 2006 roku spuścizna Zbigniewa Herberta została uroczyście przekazana Bibliotece Narodowej w Warszawie przez żonę poety Katarzynę Herbertową oraz jego siostrę Halinę Herbert-Żebrowską. Archiwum obejmuje lata 1948-1998, czyli cały okres aktywności twórczej poety. Z tego wielkiego zbioru, na pokazie w Pałacu Rzeczpospolitej 28 grudnia 2006 roku, zostanie po raz pierwszy zaprezentowana część najcenniejszych autografów

Podczas pokazu zostaną zaprezentowane następujące materiały z archiwum i autografy Zbigniewa Herberta (1924-1998):
1. Wiersze z cyklu poetyckiego Pana Cogito
2. Dokumenty osobiste i materiały biograficzne Zbigniewa Herberta z lat 1943- 1985
3. Szkice i bruliony esejów z cyklu Barbarzyńca w ogrodzie
4. Dramat w 3 aktach Jaskinia filozofów
5. Fragment korespondencji Zbigniewa Herberta z następującymi osobami:  Leopold Tyrmand, Czesław Miłosz, Jerzy Turowicz, Zdzisław Najder, Jerzy Zawieyski
6. Szkice

Więcej informacji -  Katarzyna Nakonieczna tel. 0502285421