Dar

11.02.2014 Gaja Kołodziej
#

Na pierwszy rzut oka Kora Smolińska to normalna nastolatka – chodzi do liceum i jest bardzo dobrą uczennicą, ale posiada dar czytania w myślach innych. Mieszka u wujostwa w Warszawie, gdzie przeniosła się po śmierci matki. Ze względu na swój dar Kora trzyma się na uboczu, jest cichą i nieśmiałą osobą, zamkniętą w sobie. Także na jej charakter wpłynęło zachowanie jej kuzynki, Małgorzaty, która dręczy ją na każdym kroku. Do swojej tajemnicy dopuściła swoich najbliższych i jedynych przyjaciół, Teo i Asię. Jej życie ulega zmianie, kiedy do ich klasy dołącza Eryk Nil, nowy uczeń. Działa on na Korę tak samo, jak czerwona płachta na byka. Dziewczyna zastanawia się , co takiego jest w tym chłopaku, że w jego obecności zachowuję się w taki sposób jak nigdy dotąd. Kolejnym problemem dla nastolatki jest to, jak postrzegają jej umiejętność Asia i Teo. Oni uważają „to” za wspaniały dar, zaś Kora traktuje to bardziej jak przekleństwo, ponieważ według niej to uciążliwe słyszeć myśli innych.

Czy dziewczyna zmieni zdanie, co do posiadania takiego daru? Czy uda jej się odnaleźć spokój ducha, a także miłość? Te rzeczy, które są tak bardzo potrzebne w życiu?

„Dar” Gai Kołodziej tak mnie zainteresował, że czytałam go w każdej wolnej chwili i nawet siedziałam do późna w nocy z myślą „ jeszcze tylko jeden rozdział i idę spać”.


Anna Błońska
DKK dla dorosłych działający przy Filii Bibliotecznej w Stojeszynie Pierwszym