ORT

ORT: Kira Kira - koncert

Zapraszamy do Kawiarni Hoża 51 na godzinę 20:00 na koncert eterycznej elektroniki z Islandii – razem z islandzkimi poetkami przyjeżdża do nas Kristín Björk Kristjánsdóttir, czyli Kira Kira.

Kristín Björk Kristjánsdóttir to założycielka Kitchen Motors, wydawnictwa a zarazem kolektywu bazującego na eksperymentach w muzyce elektronicznej i sztuce. Nieprzerwanie łamie granice pomiędzy formą i gatunkami poprzez swój repertuar, w którym odnaleźć można kompozycje na potrzeby teatru, filmu, instalacji artystycznych czy teatru tańca. Najnowszy album artystki nosi tytuł „Feathermagnetik” (2012). Wśród muzyków biorących udział w nagraniu płyty pojawili się m.in. Gyða Valtýsdóttir (z Múm) i Alex Somers (z Jónsi & Alex).

„Ten album nie tyle nas wciąga, ile wręcz wsysa nasze zmysły. Do tego zawiera pięknie wyciszoną i mroczną aurę, w którą z każdą chwilą zapadamy się bardziej i bardziej…” (Marcin Kozicki, muzykaislandzka.pl).

W roku 2005 Kira Kira nagrała również muzykę, która ukazała się na płycie z wierszami islandzkiej poetki Gerður Kristný.

Wspólnie z Orrim Jónsson, Kira kira zrealizowała również dokument muzyczny „Amma Lo-Fi” (Babcia Lo-Fi, 2011) opowiadający o muzycznych eksperymentach domowych 70-letniej Sigriður Nielsdóttir, która nagrała ponad 600 utworów wykorzystując dźwięki zabawek, sprzętów kuchennych i odgłosy ptaków. Więcej o filmie: www.tvp.pl/kultura/propozycje/dokument-tygodnia-babcia-lofi

Strona artystki: kirakira.is

Wróć