Rejmer stypendystką programu "Młoda Polska"

#

Małgorzata Rejmer to jedna z tegorocznych stypendystek programu "Młoda Polska"; przyznane stypendium przeznaczy na napisanie kolejnej książki - tym razem o Albanii.


Małgorzata Rejmer to jedna z tegorocznych stypendystek programu "Młoda Polska"; przyznane stypendium przeznaczy na napisanie kolejnej książki - tym razem o Albanii.

Stypendia przyznano po raz 11. Mogą je otrzymać polscy artyści, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie filmu, fotografii, literatury, muzyki, sztuk wizualnych, tańca i teatru. Środki mogą być przeznaczone na realizację konkretnych projektów artystycznych, studia i pobyty twórcze za granicą, zakup instrumentów i sprzętu niezbędnego do pracy twórczej. W 2013 roku złożono 832 wnioski o stypendium na 2014 rok. Przyznano 85 stypendiów; ich łączna wartość to ponad 3,6 mln zł.

Dyplomy artystom, którzy stypendia otrzymali, wręczył minister kultury Bogdan Zdrojewski, który podczas środowej uroczystości mówił, że tegoroczna edycja programu "Młoda Polska" jest wyjątkowa. "Między innymi dlatego, że mamy rekordową liczbę wniosków złożonych w tym roku do ministerstwa kultury (...) Wybranie z nich 85 stypendystów to wąska grupa, bo to zaledwie osiem, dziewięć procent tego, co do nas spłynęło. Ale to pokazuje skalę talentów i potrzeb oraz zróżnicowanych ofert" - zauważył.

Małgorzata Rejmer debiutowała w 2009 roku powieścią "Toksymia", nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia. W 2013 roku otrzymała Nagrodę "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej w kategorii "najlepsza książka" za "Bukareszt. Kurz i krew". Jak uzasadniło wówczas jury, to "historia miasta i jego mieszkańców naznaczona ponurym wspomnieniem totalitaryzmu". Za przyznane stypendium z programu "Młoda Polska" Rejmer sfinansuje napisanie książki o współczesnej Albanii.

Operatorem programu jest Narodowe Centrum Kultury.

Powrót