O programach

 • Instytut Książki prowadzi liczne programy skierowane do polskich bibliotek publicznych. Ich celem jest promocja czytelnictwa oraz przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy i kultury.

  Czytaj więcej

Infrastruktura bibliotek

 • Priorytet „Infrastruktura bibliotek 2016-2020” został stworzony z myślą o wzmocnieniu, a także przekształceniu i rozwoju funkcji, jakie w życiu społeczności lokalnych pełnią biblioteki publiczne.

  Czytaj więcej

Co słychać

 • #
  Ranking Bibliotek 2017

  W 2011 roku Instytut Książki i „Rzeczpospolita” po raz pierwszy nagrodziły samorządy, które uznały, że dobrze działająca biblioteka publiczna jest najlepszym sposobem zapewnienia wszystkim mieszkańcom łatwego i całkowicie bezpłatnego dostępu do kultury, literatury, wiedzy i nowych mediów.

 • #
  Biblioteka Nowa w Drodze: Brno i Soběslav

  Za nami dwa dni seminarium „Biblioteka Nowa w Drodze”. Wraz z bibliotekarzami z całej Polski odwiedziliśmy dwie biblioteki w Brnie – Morawską Bibliotekę Krajową oraz Bibliotekę im. Jiříego Mahena. Każda z nich zachwyciła nas niezwykłą architekturą oraz bogatą ofertą czytelniczą i kulturalną. Obie biblioteki realizują liczne projekty mające na celu szerzenie czytelnictwa.

 • #
  Biblioteka Nowa w Drodze

  Blisko 50 polskich bibliotekarzy w ramach seminarium „Biblioteka Nowa” organizowanego przez Instytut Książki odwiedzi najciekawsze, najlepiej funkcjonujące biblioteki na terenie Republiki Czeskiej.

 • #
  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  Dziś obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji wszystkim Bibliotekarkom i Bibliotekarzom życzymy wiele radości i satysfakcji z pracy oraz niesłabnącej miłości do książek!

 • #
  Nowe Przestrzenie Czytania – Konferencja Wyszehradzka 2017

  Instytut Książki wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przyjemność zaprosić na konferencję ekspercką na temat polityk wspierających rozwój czytelnictwa.

 • #
  Szkolenia dla bibliotekarzy

  Zakończyliśmy tegoroczne szkolenia w ramach programu „Edukacja kulturalna bibliotekarzy”. Odbyły się dwa cykle warsztatów...

 • #
  Wyniki Rankingu Bibliotek

  Ogłoszono wyniki VI edycji rankingu najlepiej prowadzonych bibliotek w Polsce. Podczas gali nagrodzono przedstawicieli samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderów każdego z województw.

 • #
  Wyniki naboru programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2016”

  Program „Kraszewski" został stworzony z myślą o rozwoju bibliotek publicznych, by biblioteki przekształcały się w nowoczesne centra integrujące lokalne społeczności...

Publikacje

Galeria