26 marca

1892
zmarł Walt Whitman amerykański poeta. Tworzył poematy i wiersze opiewające energię witalną człowieka, wyrażające wiarę w ideały demokracji, postępu, braterstwa oraz w cywilizacyjną misję Ameryki. Wywarł silny wpływ na poezję amerykańską i europejską (zwłaszcza na ekspresjonistów).


1911
urodził się Tennessee Williams, amerykański dramaturg. Autor głośnych dramatów łączących naturalizm z poetycką symboliką, osadzonych głównie w realiach amerykańskiego Południa. Najważniejsze dzieła to m.in. Szklana menażeria, Tramwaj zwany pożądaniem, Kotka na rozpalonym, blaszanym dachu i Noc Iguany.


1942
urodziła się Erica Jong, amerykańska pisarka, poetka, identyfikowana z feministycznym nurtem literatury. Światową sławę i uznanie krytyki przyniosła jej wydana w 1974 roku debiutancka powieść Strach przed lataniem, uznana za "manifest wyzwolonego feminizmu". Jej najgłośniejsze powieści to Serenissima, Babski blues, a także literacki opis przyjaźni z Henrym Millerem Diabeł na wolności.


1959
zmarł Raymond Chandler amerykański pisarz powieści kryminalnej. Uznaje się go za jednego z mistrzów tzw. czarnego kryminału, mającego swoje początki w czasach Wielkiego Kryzysu i prohibicji w USA. Stworzył słynną postać prywatnego detektywa Philipa Marlowe’a. Autor Żegnaj, laleczko, Tajemnica jeziora czy Długie pożegnanie.