4 stycznia

1785
urodził się Jacob Grimm bajkopisarz niemiecki, starszy brat Wilhelma Karla Grimma. Profesor filologii germańskiej na uniwersytetach w Getyndze i Berlinie, członek niemieckiej Akademii Nauk, a przede wszystkim autor prac z zakresu językoznawstwa. Wraz z bratem podjęli ogromny trud napisania słownika języka niemieckiego. Jednak największą sławę przyniosły im Baśnie dla dzieci, które dzięki swojej uniwersalności zapisały się na stałe w kulturze europejskiej. Doczekały się wielu tłumaczeń i niezliczonych wydań. Baśnie te to najczęściej pierwsze opowieści przekazywane nam przez rodziców, niektóre z nich spotykamy w przedszkolach i pierwszych klasach szkoły podstawowej.


1960
zmarł Albert Camus, pisarz francuski silnie związany z nurtem egzystencjalizmu. Sławę przyniosły mu eseje o tematyce filozoficznej i moralnej (Mit Syzyfa). W swoich powieściach (Obcy, Dżuma) rozważał problemy wyborów moralnych, granic odpowiedzialności i wolności człowieka. Dramatopisarz (Kaligula). Związany z prężnie działającym lewicowym ruchem intelektualistów francuskich (J.P. Sartre), współredagował dziennik Combat. W 1957 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Zginął w początku stycznia 1960 r. w wypadku drogowym.


2004
zmarła Dorota Terakowska, pisarka i dziennikarka. Przez wiele lat związana z Gazetą Krakowską i Przekrojem. Współzałożycielka i później współpracowniczka dziennika Czas Krakowski. Autorka m.in.: Próba generalna (1986, zbiór reportaży wydany w podziemnym wydawnictwie "Nowa"), Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie (1986, debiut literacki), Władca Lewawu, Lustro pana Grymsa (1995), Córka czarownic (1992), Samotność bogów (1998), Tam gdzie spadają Anioły (1999) (trzy ostatnie wyróżnione nagrodami polskiej sekcji Światowej Rady Książek dla Młodzieży IBBY), Poczwarka (2001).