Mój pierwszy atlas świata

Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak
Mój pierwszy atlas świata
 • Tekst Maria Deskur
  Oprac. graf. Dorota Nowacka
  LektorKlett
  16 stron
  233x300
  ISBN 978-83-7608-180-9
  4+

We współpracy wrocławskiego artystycznego małżeństwa powstało kolejne udane dzieło z wydawnictwa LektorKlett. I kolejny strzał w dziesiątkę!
Paweł Pawlak namalował, Ewa Kozyra-Pawlak uszyła lalki – gałgankowe wizerunki mieszkańców wszystkich kontynentów (nietypowo – na Antarktydzie zamieszkał Wołodia, bo…. „naukowcy to jedyni ludzie, którzy żyją na Antarktydzie”). Możemy zatem startować do podróży w różne strony świata, z każdej przywożąc wizualną pamiątkę i garść ciekawostek o tym, co można tam zobaczyć. Jasne, że wiedzę tę nadal warto pogłębiać, w publikacjach bardziej poważnych, ale na stronach „Pierwszego Atlasu” dzieci znajdą mnóstwo inspiracji do własnych twórczych i badawczych poszukiwań. Tu zaledwie zasygnalizowano, jakie zwierzęta, zwyczaje i krajobrazy przypisane są do poszczególnych kontynentów. Absolutnym majstersztykiem jest wyszyta przez Ewę Pawlak mapa świata, która w graficznym skrócie ukazuje wszystkie kontynenty, przypominając ich mieszkańców – sławne postaci (m. in. rozbrajająco realny cesarz Akihito). Obok ludzi –  zwierzęta, np. trzy pingwiny na bezkresnej śnieżnej bieli.
Całość aż miło wziąć do ręki. Tekturowe stronice sprawią, że książkę śmiało można powierzyć nawet najmłodszym dzieciom. Maluchy mogą studiować z powagą i radością – tak jak ich starsze rodzeństwo. Książka w tęczowej typograficznej oprawie Doroty Nowackiej.  

Wyróżnienie za ilustracje 2009