Magiczne Drzewo. Czerwone Krzesło

Andrzej Maleszka
Magiczne Drzewo. Czerwone Krzesło
 • Ilustracje Igor Morski, Andrzej Maleszka
  Znak
  240 stron
  123x174
  ISBN 978-83-240-1165-0
  7+

Współczesna realistyczno-magiczna powieść znanego reżysera i scenarzysty teatralnego, filmowego i telewizyjnego, specjalizującego się w twórczości dla dzieci i młodzieży. Na jej podstawie autor wyreżyserował oglądany na całym świecie cykl filmowy, nagrodzony m.in. Emmy Award.
Obok trójki rodzeństwa: Tosi, Filipa i Kukiego – dzieci bezrobotnych, choć utalentowanych, muzyków – bohaterem powieści jest czerwone krzesło posiadające moc spełniania życzeń. Niestety, życzenie, aby mama i tata znaleźli wspaniałą pracę, okazuje się na tyle nieprecyzyjne, że kochający rodzice nagle stają się automatami do zarabiania pieniędzy, podejmują pracę na snobistycznym statku pasażerskim, a dzieci powierzają „opiece” okropnej ciotki. Sympatyczne i dość urwisowate rodzeństwo próbuje odkręcić zaistniałą sytuację, przeżywając przy tym wiele szaleńczych przygód spowodowanych nie zawsze dopracowaną współpracą z magicznym krzesłem.
Pełna uroku powieść przygodowo-refleksyjna, nawiązująca do najlepszych wzorów fantastyki baśniowej. Nie tylko bawi, ale także pokazuje, jak ważna w życiu jest umiejętność dokonywania właściwych wyborów, trafna ocena dobra i zła, a także – zdolność do empatii.

Książka Roku 2009 – literatura dla dzieci