Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata

Aleksandra i Daniel Mizielińscy (książka autorska)
Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata
 • Wydawnictwo Dwie Siostry
  Warszawa 2012
  ISBN: 978-83-608-5095-4
  110 stron
  370x272
  oprawa twarda

Jury pochyliło głowy w uznaniu dla olbrzymiego nakładu pracy i projektowego rozmachu Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę sprawność i wydajność nowoczesnych narzędzi w służbie grafiki, to budzą podziw rozmiar i bogactwo obrazowe 51 autorsko opracowanych map, które wszak nadal pozostają „pomocą naukową”, przynosząc sprawdzalne informacje, realne kształty krajów i kontynentów (choć za objęcie „czerwienią azjatycką” całości Rosji na wyklejce należy się obniżenie oceny z geografii i historii przynajmniej o jeden stopień – do poprawy w następnym wydaniu!). Wielki format, staranna oprawa, doskonały Munken i spajająca całość sepia w poddrukach (najbardziej postarzona w otwarciu strony tytułowej) odwołują nasze skojarzenia do atlasów, starych zbiorów map, w największym stopniu chyba tych XVI-wiecznych, z którymi Mapy Mizielińskich łączy ta specyficzna, czarująca mieszanka pierwiastka poznawczego z ich własnymi wyobrażeniami/wersjami/wyborami elementów budujących – jak w mozaice – charakterystykę poszczególnych krajów czy całych kontynentów.
Z drugiej strony taktyka informacyjna Map przywodzi na myśl popularne pocztówki, które miast fotografiami, takimi właśnie uproszczonymi rysuneczkami opowiadają w największej kondensacji o jakimś regionie geograficznym, z którego kartka ma być wysłana. Styl ilustracji koresponduje z potrzebami najmłodszych „podróżników”: bliskie rzeczywistości, o wyraźnym konturze, stosownie uproszczone, trochę komiksowe, nienadmiernie stylizowane, a przez to często dowcipne. Identycznym przecinkom fal morskich towarzyszą zmieniające się za to z każdą mapą bordiury wypełnione… szlaczkami!
Do szkolnego środowiska odwołuje też sympatyczny font Mrs. White, jakby żywcem ściągnięty z zeszytów wzorowej uczennicy szkoły podstawowej. Tu warto też zwrócić uwagę na atrakcyjny (może bardziej dla starszych) wątek oryginalnych pisowni z wykorzystaniem właściwych systemów alfabetu, równie ważny dla inspiracji graficznych. Wielowątkowość tej specyficznej opowieści o krajach dalekich i bliskich stanowi jedną z największych atrakcji Map. Obok geograficznych informacji i ciekawostek (ważne budowle, rzeki, góry, jeziora, rolnictwo i przemysł itd.) mamy botanikę, zoologię, liczne tropy kulturowe (folklor, typowe potrawy, stroje) i historyczne; obok ważnych postaci sylwetki dziecięcych przedstawicieli każdego z krajów wybranych do atlasu. Swoisty horror vacui – tu jak najbardziej uzasadniony – dostarcza pożywki dla wyobraźni i zajmującej lektury właściwie w obrębie każdej rozkładówki. A kiedy dojedzie się do końca, można przecież zacząć od początku, jak w najprawdziwszej podróży dookoła świata. A.W-P.

- PS IBBY

NOMINACJA DO NAGRODY GRAFICZNEJ ZA KSIĄŻKĘ OBRAZKOWĄ 2012