Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku

Anna Czerwińska-Rydel
Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku
 • Ilustracje Dorota Łoskot-Cichocka, Tomek Głowacki/Poważne Studio
  Wydawnictwo Muchomor
  ISBN: 978-83-89774-54-5
  164 strony
  200x150
  oprawa twarda

Książka o Januszu Korczaku, napisana dla starszych dzieci, skromna, celowa, posiada wewnętrzną energię i tajemnicę – przyciąga, zachęca do wzięcia jej do ręki. Szata graficzna, trafna i dyskretna, zmniejsza dystans między bohaterem a młodym czytelnikiem.
Niewielki zeszytowy format i nawiązanie do osobistego notatnika z nanoszonymi na marginesach notatkami i poprawkami w tekście sprawia, że książka staje się bezpieczna. Ktoś wcześniej poznał tekst, uporał się z nim, więc czytelnikowi będzie łatwiej. Pozostawił nawet, nieobecne już dziś w szkolnym obyczaju, sekrety zapisywane na rogach zeszytów, z mądrymi sentencjami samego Janusza Korczaka. Ktoś zasmarował stronice i nic się nie stało. Na uświęconym terytorium druku pojawiają się mimowolne rysunki, podkreślenia.
Równomierność czcionki drukarskiej, przełamana błękitem i żółcieniem, staje się intrygująca.
Do książki włączono archiwalne fotografie dzieci, pracowników i przyjaciół doktora Korczaka. Podmalowane przez ilustratorów elementy: fartuszek, rumiane policzki czy czapka, znów otrzymują swoją fizyczność, na chwilę ożywają. Ważne drobiazgi codzienności, miejsca, ludzie powracają z barwą, wyłaniają się z zamkniętego tła przeszłości.
Twarda matowa okładka z przebijającą się, przyćmioną czerwienią i żółta wyklejka dają zestawienie barw o maksymalnym natężeniu emocji, otaczają opowiedzianą historię. Zmatowione, stonowane patyną czasu uczucia ożywiają zniszczoną czarno-białą fotografię Korczaka. Wokół fruwają jeszcze ślady dzieci, małe znaki, ich pragnienia.
Książka, która swoją łagodnością szaty graficznej, delikatnością czcionki, zabawnymi zabiegami plastycznymi mówi bez słów o przerażającym losie jej bohaterów. K.R.

- PS IBBY

NOMINACJA DO NAGRODY GRAFICZNEJ ZA ILUSTRACJE W KSIĄŻCE 2012