Wojtek spod Monte Cassino

Wiesław A. Lasocki
Wojtek spod Monte Cassino
 • Jan Bajtlik (ilustracje i proj. graf.)
  Urszula Woźniak (proj. graf.)
  Wydawnictwo Muchomor
  Warszawa 2012
  ISBN: 978-83-89774-51-4
  140 stron
  220x170
  oprawa twarda

Książka dla dzieci o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, opowiedziana przez pryzmat nieprawdopodobnej historii – przyjaźni groźnego niedźwiedzia, misia Wojtka z polskimi żołnierzami. Książkę czyta się jednym tchem, a szata graficzna i włączone ilustracje podkreślają jej unikatowy charakter. Wznowiona w Polsce (wcześniejsze wydania nie zwracały niemal uwagi), wzruszająca opowieść otrzymuje własne, ponadczasowe miejsce, życie, nowy wymiar legendy. Trudne i często tragiczne dzieje bohaterów, w tej edycji uszanowano przez szlachetną, ascetyczną formę graficzną.
Ogólna kolorystyka książki rozgrywa się na matowym sztywnym papierze, pomiędzy dominującym zgaszonym złotem, wyrafinowanym błękitem i czernią. Wybrane barwy, w kontakcie z treścią książki, rozpoczynają swoją niezależną aktywność, wyraziście emanują swoją symboliką, nadają historyczną aurę całości. Bezkres pustyni połączony został z kolorem mundurów żołnierzy i przeniesiony na kartki książki w postaci złotawej ziarnistej struktury barwy. Użyte do numeracji stron i tytułów rozdziałów szablony przypominają o prowizorycznej tymczasowości, o wszędzie obecnych napisach stosowanych na sprzęcie wojskowym, czołgach, samochodach.
Przywracają atmosferę, w której rozgrywa się akcja. A szlachetny odcień błękitu wprowadza element ponadczasowości, mitycznej stylizacji, należny skromnym bohaterom. Graficzna czerń pozostawia postacie w ich rzeczywistości, wtapia w bezkres wyobraźni, nadaje ponadczasowy wymiar.
Każdy zastosowany w książce element plastyczny – przemyślany, celowy – podporządkowany jest, z pozoru skromnemu, umieszczonemu na okładce wizerunkowi niedźwiadka niosącego pocisk artyleryjski. Jest to wizerunek wzięty z historycznej plakietki 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wojtek obecny był wśród żołnierzy w każdej trudnej chwili, malowany na samochodach, na plakietkach przypinanych do mundurów, wywoływał uśmiech, przetrwał najstraszniejsze wydarzenia. Zasłużył, żeby poświęcić mu tak oryginalną i ciekawą szatę graficzną książki o nim samym. K.R.

- PS IBBY

NOMINACJA DO NAGRODY GRAFICZNEJ ZA KSIĄŻKĘ OBRAZKOWĄ 2012