Złe sny

Ola Cieślak
Złe sny
 • Wydawnictwo Bona
  Kraków 2011
  ISBN: 978-83-62836-20-8
  36 stron
  194x180
  oprawa twarda

Oniryczny kalejdoskop dla wszystkich, choć im wiek dojrzalszy, tym większa przestrzeń znaczeń. Kolaż myśli, skojarzeń i aforyzmów wpisujący się w rejestr snów „nieuczesanych”. Ewidentnie zawieszony w estetyce i ikonosferze minionych epok: z zasobu XIX-wiecznej i pierwszego trzydziestolecia XX w. ilustracji w publikacjach dla najmłodszych, już to fin-de-siècle’u (pocztówki, grafiki z żurnalów mód i reklamy), już to pierwszych dekad minionego stulecia (oleodruki, hafty z makatek, patronowe dekoracje wnętrz), lat 50. (fotosy
aktorek). Melanż obrazkowy, który okiełznał komputer (wycinki, rysunki własne, przeróbki znalezionych fotografii). Zabawa typografią i samą strategią projektową. Fajerwerki wizualne, które zachęcają do tworzenia własnych obrazowych silvae rerum. Poligon typograficzno-ilustracyjny Oli Cieślak odkrywa się z rozbawieniem, dodatkowo śledząc związki obrazu z tekstem. Idiomatyczność wyrażeń językowych zyskuje formę graficzną o dodatkowym wydźwięku (np. „co z oczu, to z serca”, „robić wszystkich na szaro” itd.).
Hitem autotematycznym w obszarze plastyki jest schizofrenia zieleni. Wydaje się też, że zahaczanie o „dorosłe” wątki w tej momentami przewrotnie dydaktycznej książce może ułatwić rozmowę na „te tematy”, a nawet wyjaśnić więcej niż nie zawsze udolne, pokrętne eksplikacje. Złe sny przypominają tu trochę swoim klimatem (także w jednym z wątków oprawy graficznej) kanonicznego Struwwelpetera (spolszczoną Złotą rószczkę) Hansa Hoffmanna.
Mieszanka wybuchowa, jaką od okładki obiecuje wyszywany grzyb atomowy i srebrna, elegancka czcionka akcydensowa tytułu. A.W-P.

- PS IBBY

WYRÓŻNIENIE ZA KSIĄŻKĘ OBRAZKOWĄ 2012