Świat zwyrodniały

Jerzy Jedlicki
Świat zwyrodniały
  • Wydawnictwo Sic!
    Warszawa 2000
    125 x 195
    305 stron
    ISBN 83-86056-68-1

W dorobku Jerzego Jedlickiego znajdują się prace z tak różnych dziedzin jak historia gospodarcza i historia idei. Zdaniem jednego z recenzentów "jest to książka o tym, jak bardzo kultura zachodnioeuropejska była nasycona treściami, które jej usytuowani na peryferiach lub na zewnątrz niej krytycy zwykli uważać za swój wynalazek i swoje bogactwo. Owe treści to nade wszystko przekonanie, iż postęp ma swoje bardzo ciemne strony, korzyści zaś, jakie przynosi, niekoniecznie równoważą straty i spustoszenia, jakie powoduje".

- Jerzy Szacki, Nowe książki

"Od długiego czasu intryguje mnie pytanie, czemu tak wielu ludzi wykształconych i rozumnych tak głęboko gardzi nowymi formami życia, które są dziełem ich współczesnych. Jakie są źródła pesymizmu historycznego całego legionu pisarzy i filozofów ostatnich trzech stuleci, którzy tę nowoczesną cywilizację mają za zwyrodniałą, nikczemną i szczęśliwie zmierzającą do swej zagłady? Z takich pytań zrodziła się ta książka, w której przyglądam się głównie angielskiej myśli dziewiętnastego i początków dwudziestego wieku" (Jerzy Jedlicki)

Jerzy Jedlicki (ur. 1930) jest historykiem i eseistą, kieruje pracownią dziejów inteligencji w Instytucie Historii PAN. W Anglii ukazała się jego książka pt. Jakiej cywilizacji Polacy potrzebują (1999).