Rondo de Gaulle'a

Olga Stanisławska
  • Wydawnictwo Książkowe Twój Styl
    Warszawa 2001
    160 x 209
    208 stron
    ISBN 83-7163-206-1

"Tytułowe Rondo de Gaulle'a nie znajduje się we Francji. I nie jest rondem - to płaski kawałek pustyni pomiędzy wielkimi wydmami, niczym nie wyróżniający się od dookolnego saharyjskiego pejzażu. Jesteśmy na północy Czadu, afrykańskiego państwa, które francuski minister spraw zagranicznych nazwał kiedyś fikcją stworzoną na użytek dyplomatów."
- Tygodnik Powszechny

Ta książka to owoc roku spędzonego w drodze przez Afrykę od Casablanki do Kinszasy, od Bamako do N'Dżameny; zapis spraw: niewolnictwo w Mauretanii, dramat Tuaregów, konflikt czadyjski, ale przede wszystkim zapis nieustannego spotkania z drugim człowiekiem, w jakie zmienia się samotna podróż przez kontynent, o którym Graham Green mówił, że ma kształt ludzkiego serca.

"Ukąszona Afryką. Przed nią był Ryszard Kapuściński, wcześniej zaś Joseph Conrad. Nikt z pokąsanych nie rozgryzał Afryki z takim smakiem jak Olga Stanisławska."
- Wojciech Giełżyński

Olga Stanisławska od kilku lat podróżuje po Afryce i Bliskim Wschodzie. Jej reportaże i eseje ukazywały się w najważniejszych polskich pismach społeczno-kulturalnych.