Etyka w działaniu

Jacek Hołówka
Etyka w działaniu
  • Prószyński i S-ka
    Warszawa 2001
    162 x 234
    464 strony
    ISBN 83-7255-130-8

Etyka w działaniu to książka napisana z pasją, ukazująca zagadnienia w sposób przystępny, prosty i jasny. Da się ją czytać na wyrywki, ale można też podążać drogą wytyczoną przez autora: poznajemy wówczas w sposób uporządkowany różne punkty widzenia, dowiadujemy się na konkretnych przykładach, jak działa etyka.

"Etyka jest dziedziną interdyscyplinarną; rozwiązywanie problemów moralnych wymaga więc uwzględnienia faktów z wielu dziedzin nauki i życia. Dlatego omawiane przez autora sytuacje są przedstawiane w perspektywie filozoficznej, przy wykorzystaniu przykładów z zakresu psychologii, socjologii, teologii, historii obyczajów. W publikacji przeczytamy m.in. o etyce indywidualnej, moralności seksualnej, wierności, paternalizmie, tolerancji, równości, okrucieństwie, odpowiedzialności zbiorowej, nieposłuszeństwie obywatelskim, pacyfizmie oraz obowiązkach politycznych."

- Dziennik Polski

Jacek Hołówka - etyk i filozof, pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się filozofią analityczną i filozofią moralności. Wykładał na Uniwersytecie Notre Dame w Bloomington, w USA.