Damy, rycerze, feministki

Sławomira Walczewska
Damy, rycerze, feministki
  • Wydawnictwo eFKa
    Kraków 1999
    137 x 225
    198 stron
    ISBN 83-910362-0-0

Książka Sławomiry Walczewskiej jest pierwszą próbą zebrania wiadomości dotyczących historii polskiego ruchu kobiecego i ich interpretacji. Jest "o tym, jak od XIX wieku Polki walczyły o swoją kobiecą tożsamość, jak zmieniają się wzory stosunków między kobietami i mężczyznami" - jak napisała Kinga Dunin. Książka przypomina nazwiska dawnych polskich emancypantek i ich - niemałe przecież - dokonania. Jest to tym ważniejsze, że w powszechnej świadomości dawny polski ruch kobiecy jest nieobecny. Nikt nie zastanawia się nad tym, że kobiety w Polsce dość wcześnie, w porównaniu z innymi krajami Europy, mogły dysponować prawami wyborczymi. Książka Walczewskiej przypomina, że polski feminizm ma ponadstuletnią tradycję.

"Trzeba docenić wysiłek Walczewskiej, która w pojedynkę podjęła zadanie dobre dla zespołu. Biała plama lekko zaczerniona."

- Anna Węgrzyniakowa

Książka nominowana do nagrody literackiej NIKE'2000

Sławomira Walczewska studiowała filozofię w Krakowie i Fryburgu oraz feministyczną krytykę kultury w Bonn, Warszawie i Wiedniu; założycielka fundacji kobiecej eFKa.