Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw

Agnieszka Wolny-Hamkało
Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw
 • il. Józef Wilkoń

  Hokus-Pokus
  Warszawa, 2011
  32 strony
  245x305 mm
  ISBN 978-83-60402-45-0

Dziw bierze, że to kompilacja dawnych i nowszych ilustracji. Ciekawie pomyśleć, że czasem początkiem książki jest obraz, nie słowo.To książka niezwykłej urody: święto trafnej kreski, chwilami subtelnych i zmiennych, a czasem mocnych i nasyconych kolorów. To inspiracja do własnych poszukiwań twórczych dla dużych i małych czytelników: jak obserwacje, choćby z niedzielnego spaceru do Łazienek, przełożyć na język wizualny? Może i w nas drzemie taszysta?
Historia rozwija się powoli, od pierwszej do ostatniej okładki, zgrabnie i lekko wiążąc nie tylko kolejne strony, ale także i wyklejki, dyskretna typografia dopełnia całości.
Książka ta jest nawiązaniem do wcześniejszych, dziś już nie do odtworzenia, albumów – efektów fascynacji zjawiskiem „paw nad wodą”. Agnieszka Wolny-Hamkało nowym tekstem nadała sens ciągowi zdarzeń pokazanych w taszystowskich impresjach Mistrza Wilkonia. W obrazach widać studia nad formą, ekspresją i metodą malarską. Jest tu przenikanie plam, twórczy przypadek ma swój sens, kompozycja zyskuje dynamikę. Pusta przestrzeń, biel i czerń kartki znajdują swoje uzasadnione miejsce w świecie przedstawianym przez Józefa Wilkonia.


NOMINACJA GRAFICZNA KSIĄŻKA ROKU 2011