Kto to widział? Przewodnik dla dzieci po Łazienkach Królewskich

Izabela Koczkodaj
Kto to widział? Przewodnik dla dzieci po Łazienkach Królewskich
  • Dwie Siostry i Ośrodek Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie
    Warszawa, 2011
    128 stron
    200x250 mm
    ISBN 978-83-608-5050-3

Mazać po książce? Pisać? Rysować? Kto to widział? Autorki zmyślnego Przewodnika dla dzieci takie właśnie rzeczy przewidują, wręcz do nich zachęcają! Na szczęście książka przygotowana jest do tego świetnie. Dzięki współpracy dwóch ilustratorek o odmiennych temperamentach oraz umiejętnemu użyciu specjalnie na ten cel wykonanych prac dzieci uzyskujemy bogatą, momentami aż gęstą, materię obrazowania, którą dodatkowo dopełni w jedynie słuszny sposób kolejna osoba – dziecko! To książka do użytku na bieżąco i do ożywiania wspomnień.
Historia Łazienek w odniesieniu do historii Polski, opowieść o dawnej architekturze i obyczajach, przekazane są tu w sposób anegdotyczny, lekki, zabawny, połączone z nawiązującymi do Łazienkowskich realiów (np. wiewiórki w parku) zadaniami matematycznymi.
Książki interaktywne, „niedokończone” to świetny koncept edukacyjny. Technika ilustracji, użyta przez artystki, zaprasza do rozwijania pomysłu – dalszego rysowania, drapania, skrobania, malowania, wycinania i wyklejania.
Apel z tylnej okładki głosi: „narysuj sobie pieprzyk na policzku, weź książkę pod pachę i ruszaj do Łazienek”. Ten przewodnik na pewno się nie znudzi, a jest spora szansa, że wiedza pozyskana w ten sposób zostanie na dłużej.


NOMINACJA GRAFICZNA KSIĄŻKA ROKU 2011