Po stronie niczyjej

Jolanta Stefko
 • Wydawnictwo Literackie
  Kraków 1997
  123 x 197
  64 strony
  oprawa: broszurowa
  ISBN: 83-08-02782-2

Obiecujący debiut książkowy rekomendowany przez jednego z najwybitniejszych znawców współczesnej literatury polskiej. Jolanta Stefko mieszka w podbeskidzkiej wsi, studiowała w Krakowie polonistykę. Pisze wiersze, publikowała m.in. w Tygodniku Powszechnym, NaGłosie, Dekadzie Literackiej, Odrze i Kresach.

"Jakie więc pytania zadaje Jolanta Stefko? Pyta, po pierwsze, czy i dlaczego warto żyć na tym świecie. Pyta, po drugie, dlaczego należy wierzyć w Boga i kochać ludzi. Pyta wreszcie, dlaczego należy jednoczyć się z przyrodą i podziwiać jej piękno. Ten 'program negatywny' wyrażony jest wierszem prostym, nieozdobnym, ale mającym w sobie wielką językową energię. (...) Jolanta Stefko należy do tych twórców, którzy niebezpiecznie blisko przebywają nieustannie na samej granicy między nie chcianym bytem a nieistniem."

- Jerzy Jarzębski

"Siła Poezji Jolanty Stefko polega przede wszystkim na tym, iż ból zostaje tu ujęty w formę - ascetyczną ale trafną, posługującą się metaforą i dobitną pointą. Nie ma chaosu, nieartykułowanego krzyku; przeciwnie - jest niezwykle wyrazista czystość głosu."

- Andrzej Franaszek, Tygodnik Powszechny