Pampilio

Irena Tuwim
Pampilio
 • Wydawnictwo Wytwórnia
  Warszawa, 2010
  ISBN 978-83-921964-7-1
  Ilustracje: Monika Hanulak
  32 stron
  238 x 283

Książka o czystej, klarownej konstrukcji. Artystka mierzy się z legendarnym już wydaniem sprzed ponad 40 lat, z ilustracjami Ignacego Witza. Przedstawia nam swoją, całkiem odmienną i świeżą wizję. Śmiało poprowadzona narracja plastyczna prowadzi nas przez opowieść o niezwykłym owocu o trudnej do zapamiętania nazwie.
Fluorescencyjne pigmenty, świetny papier! Po latach siermiężnych, ubogich, jeśli idzie o jakość papieru i możliwości techniczne rodzimych drukarń, teraz naprawdę wiele można uzyskać. Trzeba tylko umieć to wyegzekwować -  tak, jak potrafi to Monika Hanulak, artystka świadoma i odpowiedzialna za całościowy projekt graficzny książki.
Książka dopracowana w szczegółach. Wyzwaniem dla naszych nawyków jest „lustrzana" okładka (tytuł i wszystkie informacje zamieszczone są IV stronie okładkowej, nie na froncie). Zwierzęta przedstawiono symbolicznie – po części jak ludzi w zwierzęcych przebraniach (konotacje ze starożytnym Egiptem). Dzięki takiemu konceptowi z postaci bohaterskiego żółwia, który staje w obliczu rozgniewanego lwa-króla, artystka czyni dziecko. Jest to wspaniałe nawiązanie do najlepszej literatury afirmującej dziecko (patrz „Nowe szaty cesarza").
Monika Hanulak posługuje się wyrazistymi plamami mocnego, fluorescencyjnego koloru i doskonale odnajduje się w świecie nowoczesnej ikonografii o silnych odniesieniach literackich.

- Maria Ryll, Małgorzata Cackowska

NAGRODA GRAFICZNA KSIĄŻKA ROKU 2010 za  śmiałość i konsekwencję w przeprowadzeniu pomysłu plastycznego oraz dojrzałość artystyczną.