Zachęta do sztuki

Zofia Dubowska-Grynberg
 • Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muchomor
  Warszawa 2008
  Ilustracje: Natka Luniak
  ISBN 978-83-89774-28-6
  240x240
  64 strony
  oprawa twarda

Książkę Zofii Dubowskiej-Grynberg zaczęłam czytać z zaciekawieniem, bo niewiele mamy publikacji edukacyjnych z historii sztuki dla najmłodszych,  zwłaszcza dotyczących sztuki współczesnej.
Wydawnictwo ma charakter absolutnie pionierski, gdyż oprócz wspomnianego wyżej adresata i tematyki jest prawdziwą lekturą familijną. Ukazuje rozmaite techniki plastyczne, różnorodne style, pomaga zrozumieć artystę i jego punkt widzenia.
Ciekawie zilustrowana (stare pocztówki), zawiera kolorowe wytłuszczenia trudniejszych wyrazów (martwa natura, performance). Zgodnie ze swoim tytułem dziełko jest zachętą do samodzielnego tworzenia, a więc malowania szablonem, tworzenia faktury obrazu, ćwiczy zmysł obserwacji. Kształtuje też nowoczesny pogląd na sztukę, ucząc, iż artysta nie odwzorowuje rzeczywistości, lecz dostrzega w niej to, czego nie widzą inni. Książka stawia pytania, skłaniające do refleksji, typu „Co wam się kojarzy z ...?”, stymuluje wrażliwość, zaleca np. własne ćwiczenie kontrapostu (co to takiego – zapraszamy do lektury!).
Osobiście do dziś wspominam dział w „Płomyku” Patrzymy na obrazy – pomimo słabych technicznie reprodukcji (ta poligrafia!), był to doskonały tekst popularyzatorski, wiele mi to dało. Sadzę, że taką rolę spełni właśnie ta książka.
Coraz więcej muzeów i galerii nastawia się na prace z młodym odbiorcą; byłam tego świadkiem w Londynie i w Bolonii – ani się obejrzeliśmy i mamy to w Warszawie. To wspaniale, że ta książka się ukazała, prawdziwa zachęta dla „Zachęty”!

- Maria Kulik